Novinky

Wotienke – Please Read This For Me EP

Existují kapely, které jsou na pódiu nudné a nezajímavé, ačkoliv jim to na desce hodně sluší. Na druhé straně najdete plno kapel, jejichž nejsilnější stránkou je právě živá energie. Když zajdete na koncert Wotienke, je vám hned jasné, že do první zmíněné skupiny určitě nepatří. Energie živých koncertů kapely je spolehlivá. Jak je to ale s jejich nahrávkami? Fungují stejně spolehlivě i z cédéčka?

Dlouhohrající album Mainland Sailors se příjemně poslouchalo jednoduše minimálně proto, že šlo o kvalitní skladby, nicméně srovnávat s živým vystoupením se nedalo. Možná proto se Wotienke rozhodli, že si zkusí nahrát pár písniček čistě analogovou cestou, aby zjistili, kolik té živé šťávy se jim podaří uchovat - na jednu stranu tradiční postup při nahrávání, na druhou stranu ale progresivní způsob financování nahrávky. Tu se totiž podařilo zaplatit z příspěvků fanoušků pomocí sociálního webu IndieGoGo, který pomáhá nezávislým umělcům zafinancovat jejich záměry právě skrz dobrovolnou podporu. Díky tomu je také EP volně stáhnutelné na bandcampu kapely. Každopádně ale stojí za otázku, do jaké míry oním „analogem“ nahrávka načichla.

Poslechněte / stáhněte si zdarma EP Please Read This For Me

Nutno dodat, že veškerá dřívější tvorba v podstatě vznikala na základech autorských skladeb nizozemské zpěvačky Wotienke Vermeer, z jejíž sólového projektu kapela původně vznikla přibráním 4 mladých muzikantů z okolí Valašského Meziříčí. EP Please Read This For Me však také v tomto ohledu znamená krok novým směrem, protože poprvé všechny skladby vznikaly od začátku společnými silami všech členů kapely a na zvuku celé nahrávky se to pochopitelně odrazilo.

Často se objevuje přirovnání Wotienke k Portishead, za což asi nejvíc může taková This Year's Thought z Mainland Sailors, která trochu připomíná Only You (minimálně díky podobné basové lince). Mnohem větší radost bych si ale udělal přirovnáním pomalejších skladeb k doomjazzu například Bohren und der Club of Gore. Samozřejmě ne v tak radikálním stylu, ale s podobně chmurnou atmosférou zakouřeného baru přitahujícího individua z okraje společnosti. Nakonec jde ale taky pouze o jeden či dva tracky na albu. Z alba Mainland Sailors můžeme Wotienke znát především jako přijemně ležérní najazzlý pop, který nešetří dobrými nápady, ale ve srovnání s novým EP se najednou zdá, že kapela až teď konečně dostala emocionální hloubku a rozšířila svoji paletu hudebních barev a zároveň prohloubila některé svoje charakteristické rysy. Jazzové konotace nehledejte, jde o chytře napsaný indie-pop, který místy může připomínat například méně patetické momenty Ambulette Maury Davis (kterou můžete znát ještě z Denali). Skladby působí komplexnějším dojmem a vpřed je táhne většinou pomalejší, ale vytrvalý a nekompromisní rytmus, jehož zárodky můžeme najít například u Let GoMainland Sailors. Každá skladba je přitom schopná stát sama za sebe, ale čtyřpísňové EP drží pohromadě i jako celek. Stylem trochu vybočuje akorát poslední Out There, na které hostuje Vašek Havelka z Please The Trees.

Jediná věc, která snad trochu zamrzí je, že celkový zvuk samotné nahrávky není ničím výrazný a působí snad až příliš vyrovnaně a nenápadně. Přitom se člověk nemůže ubránit pocitu, že by trochu odvážnějším smícháním dostala o něco větší říz. Jde ale spíše o kosmetickou záležitost. O co je Please Read This For Me kratší, o to se zdá být působivější. Pokud bude dlouhohrající album pokračovat v takto vytyčeném směru, jedině dobře.

Wotienke - Please Read This For Me EP
4 skladby / 17:48
vydáno elektronicky vlastním nákladem
75%