Novinky

CREEPY TEEPEE 2011 se uskuteční v plánovaném termínu

Mezi klíčová jména letošního ročníku alternativní akce, kde v minulosti hráli Bill Callahan, Former Ghosts nebo Final Fantasy, letos patří americká avantgardní kapela YACHT, experimentální projekt XIU XIU, elektronické duo LIGHT ASYLUM, čerstvý objev surf-rocku DIRTY BEACHES nebo matador lo-fi scény R. STEVIE MOORE.

Letošního ročníku Creepy Teepee se dotkly změny v Galerii Středočeského kraje. Brzy po nástupu nového vedení GASK začaly jeho rozpory se členy kurátorského a produkčního týmu, který zde zformoval předchozí ředitel Jan Třeštík. Creepy Teepee se ocitlo podobně jako mnohé jiné projekty plánované předchozím týmem ve velké nejistotě. Nové vedení totiž i smluvně zakotvené závazky, se kterými probíhala příprava letošního ročníku Creepy Teepee, smetlo ze stolu: „Ta část rozpočtu, kterou měl na letošní ročník Creepy Teepee poskytnout GASK, a s níž jsme počítali při víc než půlročním plánování letošního ročníku, byla s výměnou vedení galerie škrtnuta,“ říká Štěpán Bolf ze sdružení A.M.180, které stabilně zajišťuje dramaturgii festivalu. „Nové vedení nám při následném jednání navrhlo varianty, které znamenaly buď úplné zrušení letošního ročníku nebo přinejlepším jeho zásadní zredukování, což bylo pro nás nepřijatelné. Z jednání s vedením GASKU vyplynulo, že Creepy Teepee není akcí, za kterou by si stáli a prosazovali jí. Zřejmě se míjí se směřováním galerie pod novým vedením. O jeho prioritách jsme se nedozvěděli vlastně nic,“ říká Bolf. „V ten moment, šibeniční dva měsíce před ohlášeným datem konání akce, jsme stáli před rozhodnutím přistoupit na zrušení akce nebo uspořádat Creepy Teepee bez účasti GASK s naplánovaným programem. Nakonec jsme se ve shodě s částí bývalého týmu GASK, z něhož Ondřej Chrobák je spolu s A.M.180 spolutvůrcem myšlenky Creepy Teepee, rozhodli pro druhou variantu.

Letos půjde už o třetí ročník události, která byla i v mezinárodním kontextu dobře přijata. „Diváci oceňují, že jde o výjimečnou příležitost slyšet v srdci Evropy hudbu, která hýbe světovou alternativní scénou, kde dominují anglo-americké kapely, jako tomu v historii moderní hudby bylo nakonec vždycky. Navíc ve výsledku nejde pouze o hudbu, ale z Creepy se stala společenská událost (v porovnání s jinými letními festivaly) komorních rozměrů, kde se sejdou lidé podobného zájmu a možná menšinového, ale určitě ne horšího vkusu,“ doplňuje Bolf a dodává, že přistoupit na zrušení letošního ročníku by s velkou pravděpodobností znamenalo definitivní zánik Creepy Teepee.

Pořadateli Creepy Teepee 2011 se tak stala občanská sdružení lidí z A.M.180 a některých bývalých členů kurátorského a produkčního týmu GASK. Jednou z variant zachování festivalu byl i přesun místa konání do jiného města, ale nakonec festival zůstává v Kutné Hoře; Nejen z logistických důvodů, ale také proto, že Kutná Hora poskytuje atraktivní a neokoukané zázemí návštěvníkům festivalu. Definitivně pak rozhodlo, že město Kutná Hora nabídlo ke konání festivalu prostory bývalého kutnohorského pivovaru. Tím taky projevilo důvěru a podporu této akci.

Pro nás jako dramaturgy je zásadní, že se program podařilo udržet v původní podobě, festival bude mít tvář, kterou jsme mu zamýšleli dát, a kterou ročník od ročníku pilujeme. Doufáme, že publikum teď přijede do Kutné Hory v takovém počtu, aby ta akce nebyla ztrátová“, komentuje situaci výtvarník Jakub Hošek, další z dramaturgů festivalu. Akci podpořilo grantem Ministerstvo kultury a část nákladů by měly uhradit příspěvky sponzorů. Naprosto zásadní finanční podporu ale organizátoři potřebují získat z prodeje vstupenek. „Je to pro nás všechny kdo jsme na sebe vzali zodpovědnost pořadatelů velká sázka do loterie, riskujeme ztráty z vlastních kapes. Creepy nám za to ale stojí a věříme, že i divákům. Pokud ti ho nenechají padnout, uděláme všechno proto, aby pokračovalo i v dalších letech,“ doplňuje Bolf.

Počínaje letoškem se tak stane mimo kontext státem instituce financované z veřejných zdrojů. „To je možná největší zklamání z toho všeho: předchozí dva ročníky Creepy a vůbec umělecké dění v GASK totiž naznačovaly, že se tady rodí něco na západ od našich hranic běžného, totiž odvaha státní kulturní instituce iniciovat, podporovat a prosazovat jako plnohodnotnou součást svojí dlouhodobé umělecké vize i projekty jako je Creepy Teepee, které nesledují hlavní divácký proud, jsou určené pro zvídavější a vybíravější publikum, přičemž dopad takových akcí je za hranicemi nejen regionu, ale i státu… Po krátkém období, které vzbudilo takové naděje, jsou tyhle naděje v troskách, a to po jediném personálním otřesu,“ říká Bolf. V českém prostředí, kde je i víc než dvacet let po revoluci otevřenost k alternativám všeho druhu pořád velmi vrtkavá a např. v kultuře je progrese či neotřelost většinou dřív nebo později zadupána do země průměrností a konvenčností, bohužel nic výjimečného… „Letošní Creepy se tak stává i vyjádřením nespokojenosti s tímhle stavem“ uzavírá Jakub Hošek.

CREEPY TEEPEE 2011
areál bývalého pivovaru, U Lorce 1/11, Kutná Hora
28-31.července 2011

čtvrtek 28.července:
TIME WHARP (US)
BIRDS BUILD NESTS UNDERGROUND (CZ)
DRUGS FOR DRUNKS (MEX)
HAUNTED CASSETTE TAPES crew (NL)

pátek 29.července:
IMAGES (US)
STAR SLINGER (UK)
AIDS WOLF (CAN)
R. STEVIE MOORE & TROPICAL OOZE (US)
JAMES FERRARO (US)
FOOT VILLAGE (US)

sobota 30.července:
WAY THROUGH (UK)
TERROR PIGEON DANCE REVOLT (US)
CVLTS (US)
JEF BARBARA (CAN)
DREAM BOAT (US)
LIGHT ASYLUM (US)
YACHT (US)

neděle 31.července:
KOHWI (US)
THE THERMALS (US)
DIRTY BEACHES (US)
XIU XIU (US)

Další jména a případné změny programu budou zveřejněny na webu a facebooku Creepy Teepee. Pořadí kapel a časový rozpis na jednotlivé dny bude doplněn. Změny programu vyhrazeny.

Předprodej vstupenek:
Jednodenní vstup v předprodeji:
čtvrtek 28. 7. - 200 Kč + poplatky
pátek 29. 7. - 350 Kč + poplatky
sobota 30. 7. - 350 Kč + poplatky
neděle 31. 7. - 350 Kč + poplatky
vstup na celý festival -  870 Kč

Jednodenní vstup na místě:
čtvrtek 28. 7.  – 250 Kč
pátek 29. 7.  – 400 Kč
sobota 30. 7.  – 400 Kč
neděle 31. 7.  – 400 Kč

Foto: Yacht