Novinky

Prodavač – Duchové (EP)

Duchové jsou nepříliš radostná reflexe života na maloměstě. Duchové jsou nahrávkou pro plus mínus třicátníky z maloměsta. Dokonale vystihují pocit člověka, který horko těžko čelí tlakům „vkusu“ supermarketové generace a mediální masáži vůkol, čímž se stává pro své okolí přinejmenším divným. Je to o lidech, co vyrůstali na pozadí rozhlasového soundtracku z písní Michala Davida. Ale nikoli o těch, co si Míšu s nostalgií rádi poslechnou i dnes a zavzpomínají na „starý dobrý časy“, ale o lidech, co jsou rádi, že už ho poslouchat nemusí.

Ocitnout se dobrovolně v kulturním ghettu není výraz snobismu. Pro mnohé je to životní nutnost (nejen pro Šampóna), jediné možné východisko. Maloměstská revoluce. Frustrující i očistné zároveň.

Poslechněte se EP Duchové:

Texty jsou na EP základním kamenem, Šampón dokázal promluvit nejen za sebe, ale i za řadu bezejmenných, kteří svůj život vidí podobně. Při poslechu skladby Jaká je barva tvojí noci? mi naskakuje husí kůže, slova té písně, jakoby vycházela z mého podvědomí, z mých zkušeností, z mé duše. Podobně je tomu i u otvíráku Zbejvá mi ještě chvíle. Čtvrtou skladbou na EP je předělávka. Všechno OK pochází z repertoáru Souboru tradičního popu, novovlnného předchůdce Michael´s Uncle. Nehledě na fakt, že STP byli kapelou z metropole, je až fascinující, nakolik má výpověď STP společného s aktuální Šampónovou. Poukazuje to na fakt, že ačkoli se doba změnila, lidé zůstávají vlastně pořád stejní a deziluze a frustrace nejsou doménou jednoho prostředí a konkrétní doby.

Mezi STP a Prodavačem nejsou jediným pojítkem text(y) ale i hudba samotná. Ačkoli je mezi nimi mezera čítající čtvrt století, STP i Prodavač dělají, respektive dělali pop. Pop, který se ovšem nikdy nedostane do hitparád, protože je pro mainstream nepřijatelný. Pro masy nedostatečně plytký a navíc – ó bože - nutící přemýšlet a cosi se snažící říct.

Na EP, které si mimochodem můžete zdarma stáhnout, se rovněž ukazuje, jak důležitý byl pro zvuk Sporta Šampón s jeho šeptavým vokálem a citem pro divné popové linie. Prodavačova hudba ale postrádá hutný noiseový nádech, jenž byl charakteristický pro Sporto. Duchové jsou zvukově i skladatelsky přímočařejší. Taneční tep nahrávky doplňují kytarové vyhrávky i dancefloorové syntezátory a Klukovy (ex Sporto, Plugnplay, Komunisti) bicí. Na výsledku se zásadní měrou podepsala čím dál výraznější postava alternativního mezzaninu - Pe.Klo (Plugnplay, Komunisti), který nejenže si se zvukem nahrávky ve studiu KundoLab dokonale pohrál, ale podílel se i na skládání hudby. Jak zmiňuje sám Šampón: “Tohle EP by nikdy nemohlo existovat bez Pe.Kla, kterej na něm má obrovskej podíl a pomohl mi zformulovat něco, co bych bez něj nikdy nedokázal.“

Prodavač je po Komunistech dalším pozoruhodným výhonkem rozpadnuvších se Sporto. Jsem upřímně zvědav, co se z této plodné líhně urodí dalšího. Nebo že by si příště střihnul něco sám za sebe talentovaný Pe.Klo? Nechme se překvapit.

Prodavač – Duchové (EP)
5 skladeb / 17 minut
Vvydavatel: Starcastic
Stahuj ZDE

75%