Novinky

Mount Kimbie, Meetfactory, 21.5.2011

Uplynulý víkend měl být zásadní hned z několika důvodů. Pro Harolda Campinga předpovídajícího konec světa skončil očividně neúspěšně, pro milovníky alternativní elektronické scény byl naopak svátkem. Eleven Tigers, Mount Kimbie a Animal Collective v jeden víkend v Praze? Amen! Bůh existuje! Jak si vedli Mount Kimbie ve společnosti české party ve složení Subject Lost, Kubatko a DJ Stanzim v Meetfactory?

Startér DJ Stanzim a Kubatko

Prvním, a v tomto případě velice povolaným, vyučujícím byl DJ Stanzim, s jehož tvorbou jsem se blíže seznamovala jen chvíli, jelikož jsem v horku upřednostnila chladivý chodník před MeetFactory. Stanislava Zimu netřeba sáhodlouze představovat, je osobou vskutku renesanční. Moderátor Radia 1, jeden ze zakladatelů obdivuhodného labelu QUAZI DELICT (Kubatko, Floex, Mythematica, Juanita Juarez, Bratři Orffové).

Své nové album Vzduchoplavec, oceněné Andělem za rok 2010 v kategorii elektronická hudba, představil už výše zmiňovaný Jakub Holovský alias Kubatko, jehož hudební vývoj začínal v drum’n’bassu a dnes se posunul spíše ke klidnější rovině, k posluchačům v křesle, jak sám Kubatko popisuje. V Meetfactory se ovšem jediné obsazené křeslo nacházelo na stropě. O vokály se mu místy postaral Šampon z indiepopových Sporto, leč na mě to působilo jako mimozemské spojení. A o to asi šlo. Kubatko bavil, jeho tenisové ponožky taktéž. Příjemně, poklidně.

Po půlnoci Mount Kimbie

Večer se přehoupl notně přes půlnoc, vyrovnaná atmosféra nastolená Kubatkem krevní tlak nenadzvedla, leč příchod post-dubstepového dua z Hotflush recordings Dominica Makera a Kaie Campose aka Mount Kimbie otevřel přítomným rozespalé oči. Na první pohled se na pódium postavila nesourodá dvojka, ale jakmile se pánové chopili otěží svých nástrojů uši plesaly, alespoň ze začátku vystoupení.  Kytara, elektronické bicí a spousta dalších nástrojů u kterých se oba kontinuálně střídali, definují naprosto osobitý, podmanivý styl. Jen mikrofon bych jim odepřela. Vokály písně Maybes jsou fajn v podání Jamese Blakea, ale ne v podání samotných Mount Kimbie. To je ale nejspíš jen můj individuální problém a tak trochu posedlost Blakem.

Během večera zazněly tracky z EP Maybes, Sketch on glass či alba Crookes and Lovers. Celkový dojem z jejich vystoupení je ale značně ambivaletní a po konfrontaci s názory ostatních si troufám říct, že není pouze můj osobní. Nevím jestli za tím stojí přílišné očekávání a euforie z toho, že tu budou TI VELCÍ Mount Kimbie, či něco jiného, ale live aranžmá některých písní ne úplně sedlo. Ačkoliv hráli přesně hodinu, uteklo to velmi rychle a přestali dá se říct v nejlepším. Pískání a skandování nepomohlo. Čau, ahoj? Přídavek nebyl, ani náznak.  Na jedničku podtrženou to sice nebylo ani přes ten ukvapený a nečekaný konec, ovšem rozhodně na ně prot tonezanevřu. Místo návštěvy živého vystoupení ale pro příště radši doporučím chystané The Carbonated EP, které by mělo vyjít v červnu a obsahovat zejména starší předělávky, či nové písně Flux a Bave´s Chords.

Večer ale pokračoval i po kvapném odchodu Mount Kimbie z pódia. Nástup posledního vyučujícícho v podobě ostravského dubstepového producenta Subject Lost  by se dal popsalt jako svižný úder profesorskou rákoskou o katedru. Příště prosím o trochu míň počáteční razance ze strany zvukařů. Stejně jako Kubatko, i Subject Lost své první hudební krůčky realizoval na půdě dnb, kterým se zmítá celá ostravská scéna. Naštěstí u něj ale dlouho nevydržel a začal experimentovat se styly jako IDM či ambient, až se propracoval k vydání EP s názvem XCV na labelu Owntempo. Ačkoliv už na něj po sobotním maratónu takřka nezbyly posluchačům síly, rozhodně stačil silně oslovit a zaujmovat ke sledování jeho tvorby. Bezpochyby patří mezi ty nejzajímavější tuzemské dubstepové, post-dubstepové - či jaké chcete, producenty poslední doby.

Foto: Luba Mrkvica