Novinky

Komunisti - Dlouhá zima

Pro ty, kterým už teď chybí věrozvěstové alternativního popu Sporto, je tady horkou jehlou spíchnutá náhrada - kapela Komunisti. Dlouhá zima sice není nahrávkou autorskou, nýbrž kolekcí předělávek hardcore-punkových kusů tuzemské provenience, přesto vsadit na potenciál kapely za níž stojí Bourek, není ani za tohoto stavu sázkou na outsidera.

 

Když se kapela nazve tak, jak nazval svou poslední reinkarnaci Bourek (pokud to tedy byl on), zavání to kontroverzí a provokací. Je důvod k přemýšlení i napadání. Jedno je jasné, pánové si můžou být jisti, že ne každý se s názvem srovná, ne každý pochopí úmysl, ale o tom by možná Komunisti mohli vyprávět sami, ačkoli vzhledem k tomu, že skupina neexistuje příliš dlouho, tak je konfrontace teprve čeká.

 

Jestliže v perexu zmiňuji spojnici se Sportem, není to samozřejmě náhodou. Tak jako na albu More zněly texty na vážná témata ve spojení s až popovou (přestože občas noiseově rozmázlou) hudbou na tuzemské poměry nezvykle, podobný dojem mám i z coverů HC-crust-punkových skladeb. Výběr písní, které Komunisti přepracovali, poukazuje minimálně na fakt, že ten, kdo je vybíral, má velmi dobrý přehled o „scéně“. Syrové punkové texty ostře kontrastují s „pohodovou“ atmosférou chytlavých písní. Výjimkou je skladba Naše město od Svobodného slova, které po hudební stránce evokuje subtilnější polohu kolegů z OTK. Další písní, která částečně nabourává jednotící koncept je textově poněkud esoterický Nebešťan od Gnu, nicméně zařazení tohoto songu lze brát jako poklonu starším kámošům ze Silver Rocket. Na půlhodinové nahrávce dále naleznete předělávky písní od Balaclavy, Malomocnosti prázdnoty, Spes Erepta a pakliže nevypnete přehrávač hned po závěru písně Vy z repertoáru Kritické situace, jako skrytý bonus vás čeká skladba Vykrmím si je z alba Mrtví Havlové od rožnovských Complicité Candide.

 

Není ani potřeba slyšet Bourkovo typické královské er, aby znalci rozpoznali rukopis jednoho z největších workoholiků DIY scény. Ačkoli bychom neměli zapomínat, že zásadní podíl na nahrávce mají i Pe.klo (ex Hissing Fauna, plugnplay) a Kluk (ex Sporto, plugnplay).

 

Rozjet nový projekt kolekcí převzatých skladeb není zrovna tradiční postup. Zavedeným zvyklostem se ale Bourek evidentně brání, což je zase jeho pravidlo. Každopádně slyšet verze „punkových hymen“ v de facto popovém aranžmá stojí za to. A nehledejte v tom tón prvoplánovosti, Bourek, jak víme a jak sám s oblibou uvádí, z punkového podhoubí vzešel, a pak - opět se ukazuje, že když má někdo talent a vizi, může se doprovázet klidně na kbelíky od barvy a bude znít originálně.

To, že Dlouhá zima vyšla nejprve jako digitální release (MMM), doplněná posléze vinylovou edicí (Silver Rocket), nepřekvapí. Trochu nečekaně vyšla digitální nahrávka pod patronací labelu ze severu Moravy, který začíná být, jak se říká, v kurzu. Skoro to vypadá, že si Komunisti vybírali label podle jména. MámaMrdáMaso a Komunisti to zní vskutku úderně. Snad v budoucnu nikoho nenapadne nazvat svojí kapelu Fašisti, to by se teprve strhla mela.

 

 

Komunisti - Dlouhá zima

7 skladeb / 34 minut

vydavatel: MámaMrdáMaso / Silver Rocket

navštivte: www.temnysily.cz

stahujte: http://www.mamamrdamaso.org/newmmm/komunisti/

75 %