Novinky

Silent Stream of Godless Elegy - Návaz

Objevit se v elitní společnosti kapel jako Atrox, Septic Flesh, Cynic, The Dillinger Escape Plan, Morbid Angel či Mayhem je pro „Sajlnty“ určitě obrovská čest a zároveň úspěch, o kterém se většině českých interpretů pouze zdá. Nutno dodat, že úspěch naprosto zasloužený, jelikož jen málo kapel je ve svém řemeslu tak suverénních a dokáží si udržet konstantní kvalitu právě jako moravská stálice zdejšího doom metalu.

Návaz určitě nepřekvapí experimenty či neočekávaným stylovým posunem, což je naprosto pochopitelné. Kombinace vkusných folklórních prvků se zasmušilým metalem je totiž know how SSOGE, které je na novince dotaženo téměř k dokonalosti. Oproti předchozímu plnohodnotnému počinu Relic Dances je aktuální projev ještě více opředen melancholií, tempo je pozvolnější a všemu vévodí nenápadné melodie. Deska příjemně a nenásilně plyne a ačkoli by se mohlo zdát, že skladby jsou na první poslech jakoby prázdnější a méně hitové, opak je pravdou. S každým dalším poslechem odkryjete něco z kouzla nahrávky, která má jako celek neuvěřitelné charisma.

Návaz je především o atmosféře. Melancholická nálada je všudypřítomná a perfektně jí vytváří především opravdu s citem využitá smyčcová sekce, která je natolik přirozenou součástí celku, že by to většina rádoby folk metalových kapel mohla závidět. Stejně propracované jako zakomponování cimbálu, cella a houslí, jsou i vokální party, které tvoří další dominantu alba. Hanka  Hajdová s Pavlem Hrnčířem se skvěle doplňují a jejich zpěv je oproti minulosti mnohem variabilnější. Hojně se pracuje i se sbory, vrstvením vokálů a nesporným plusem je samozřejmě užití mateřského jazyka. Nevím, kam už by měla čeština pasovat více. Fakt, že texty jsou stejně barvité jako hudba samotná, je pak již opravdu exkluzivní bonus.

Nemá cenu vyzdvihovat jednotlivé skladby. Překvapí možná dynamická Slava se zpěvným refrénem a vyčnívá i nádherná Skryj hlavu do dlaní, nicméně pravý požitek z poslechu se dostaví až tehdy, vnímáte-li Návaz jako celek. Je to skvěle zprodukovaná deska, jež nemá výraznější slabiny a s každým poslechem roste do krásy. V České republice nemá de facto obdoby a pro zahraniční trh může být paradoxně nejzajímavější právě využití mateřského jazyka a autentická folklórní atmosféra.

 

Silent Stream of Godless Elegy - Návaz

9 skladeb / 48:40

Season of Mist

www.ssoge.com

85 %