Novinky

Čokovoko - Hudba

Dalo by se namítnout, že to, co holky dělají, je spíš recitace, než něco, co by se dalo nazvat hudba. Ale melodický podkres, na který Čokovoko mažou svoje rýmy jako paštiku na chleba, by celý jejich počin na hudbu mohl povýšit nebo k ní alespoň přiblížit.

 

Textům psaným na chatě i v Madridu vévodí Sebevražda

„Texty jsme psaly na chatě, v bytě, taky v hotelové recepci v Madridu, v paneláku v Malaze, v autobusu, ve vlaku a na diskotéce. Z neznámých důvodů v Thajsku ani na černošské koleji v Gentu nic napsat nešlo“, říkají o tvorbě dvanácti nových písní Áda a Zůza.

 Cédéčko navzdory přemíře originálních obratů začíná, jako správný podlézavý středoškolský referát, citátem. Namísto světových filozofů je tenhle ale dílem trampské skupiny Los Brňos. Děvčata se pravděpodobně ztotožňují s použitým veršem - "zpíváme všem pro legraci jako draci". Mimo úvodního citátu najdeme na desce i další cizí kousky. K ozvláštnění svých „básní“ používají Čokovoko samply písní jiných autorů, dokonce dvakrát citují bigbítovou kapelu Synkopy 61, a to v písních Monagamie a Dresink

 

Oficiální start se ale počítá až s prvním songem, v tomto případě i pilotním singlem v jednom. A začít album něčím takovým, jako je sebevražda, chce řádnou dávky odvahy. Té mají Čokovoko ovšem na rozdávání. Pilotní skladba Sebevražda má jistojistě potenciál hitu. A to nejen kvůli slavnému návrtu strejdy Vlada. Rytmický beat a přiznání tvůrčí krize a sklonu k ukončení vlastního života k sobě ladí jako černé linky a monstrózní patky vyznavačů stylu emo. Možná by se tahle skladba z nového alba Čokovoko mohla stát jejich hymnou, pokud si "to nehodí, " jak slibují v návykovém refrénu.

 

Oslavit Brno a nepoužít žádné slovo dvakrát

Konceptem desky bylo nepoužít žádné slovo dvakrát, alespoň kromě zájmen a pomocných sloves. Několik slov se tam ale, jak sama kapela přiznává, objevilo více než jednou - pizza, hovno, plivat, dvakrát byly tematizovány Rychlé Šípy. Pozornější posluchač objeví i mnohá další slova, jako například skapat, vnoučata, lakování nehtů a WC. Čokovoko ale nabízí i textové variace patriotické. Po vzoru hymen oslavujících například New York či Ostravu se dámy  pustily do hymny své domoviny, tedy města Brna. Moravské velkoměsto číslo jedna ale není opěvováno až tolik oslavně, jako je tomu třeba v případě New Yorku. Zato se dozvíte, jestli má cenu se v Brně zalavískovat.

 

Čokovoko se nebojí ani folklóru. Jeden takový radostný podkres ve folklorním duchuje použit i u písně Autostimulace. Adélu a Zuzanu vybudil k tomu, aby vymyslely v podstatě nekonečné množství výrazů pro dámskou masturbaci. Holky se nevyhýbají ani dalším ožehavým tématům a tak jeden song věnovaly menstruaci, další třeba frustraci z třídního srazu nebo desateru rad, které by měl sepsat každý dědeček.

 

Do levhartího oblečku oděné CD uzavírá skladba Etapy v životě ženy. Tento hodně stručný deníček jedné ženy má výborný hudební podkres a geniální refrén, který by se měl tisknout na trička - "This is the way of život – Život není pes, yes". Pro fanoušky Čokovoko to není song neznámý, jen dostal jiný (mnohem lépe padnoucí) hudební obleček než měl na desce předešlé.

Při poslechu tohoto brněnského nářezu lze jen těžko zůstat lhostejný .  Buď se vám buď líbí nebo jej k smrti nesnášíte. Žádná střední cesta neexistuje. Čokovoko ale představují zdejší unikát. Před ničím se nezastaví a nic jim není svaté. Vastně jim něco svaté je - vlastní identita a osobitý humor, kterého se nechtějí vzdát. Naštěstí!

 

Čokovoko - Hudba

13 skladeb

Vydavatel: Xproduction

80%

 

S novým studiovým počinem Hudba holky vyráží na koncertní šňůru Co Češka, to muzikantka tour. Během dubna objedou sedmnáct měst v České republice i na Slovensku. První koncert a křest nemůže proběhnout jinde než v Brně. 12. dubna Čokovoko pohostí klub Fléda.