Novinky

Gurun Gurun - Gurun Gurun

Gurun Gurun jsou pozoruhodnou kapelou hned v několika ohledech. Začněme názvem. Československý seriál Spadla z oblakov s podtitulem Majka z Gurunu byl značně diskutabilním přínosem tuzemské kinematografie na téma sci-fi. Na Majčinu blyštivou kombinézu, děsivě blikající oči a chůzi po vodě à la Ježíš Kristus, jsem evidentně nevzpomenul jen já.

Aktuální složení kapely dnes mimo zakládajícího dua Jaroslava Tarnovskiho a Tomáše Knoflíčka z Miou Miou čítá Federsela (Handa Gote, B4) a Ondřeje JežkaOTK (ten se ke kapele přidal až po natočení alba, které masteroval). Stejně tak výčet hudebních hostů nelze opomenout bez komentáře. Počínaje Floexem, manžely Havlovými, přes remixy dánského producenta Opiata a tuzemských experimentátorů Kora et le Mechanix a konče japonskými vokalistkami Moskitoo a Sawako, díky nimž se dostáváme k pozoruhodné zálibě zakládajícího dua v kultuře Země vycházejícího slunce.

 Právě díky japonskému espritu hudby Gurun Gurun se český hudební projekt ocitl v katalogu labelu Home Normal, který vlastní velký obdivovatel japonské kultury Ian Hawgood, a kde najdete umělce jako Machinefabriek, Celer, Library Tapes či The Boats.

Už na první poslech byste totiž Gurun Gurun spíše než do české kotliny umístili pod posvátnou horu Fujiyamu. Nahrávka je introvertní, tichá a zároveň zábavná. Zábavná v tom směru, že nás nutí hledat v ne zcela přehledné sonické krajině původce všech těch nezvyklých zvuků a tónů. Ať už se jedná o samotné členy projektu či o klarinet Floexe či violy da gamba Ireny a Vojtěcha Havlových. Hudebně nahrávka navazuje na ambientní a click ´n´cut scénu. Rozpoznat jemné nuance a docenit decentní krásu alba předpokládá pozorný poslech a volume doprava. I díky zmíněným japonským vokalistkám, jejichž hlásky jsou tak subtilní, až máte dojem, že by je agresivnější zvuk nenávratně poničil, nemá album Gurun Gurun náladou a pojetím daleko k nahrávkám japonského labelu Noble a některým počinům německých Morr Music či amerických 12k. U posledně jmenovaného vydavatelství shodou okolností nahrávají vokalistky Moskitoo a Sawako, jež zanechaly na zvuku desky hlubokou a nesmazatelnou stopu.

Na album lze pohlížet dvěma pohledy. Na poměry tuzemské alternativy se jedná o výjimečné album, které nemá příliš možností měřit síly se soupeřem srovnatelných kvalit. Pokud použijeme globální optiku náhledu, Gurun Gurun mohou v zásadě konkurovat projektům obdobného žánrového zacílení po celém světě. Na druhou stranu je toto album dalším stvrzením faktu, jenž je pro tuzemskou hudební scénu takřka signifikantní, a to že reaguje na někdejší aktuální trendy s několikaletým zpožděním. Tuto výhradu ovšem nespojujte se samotnou kvalitou, kterou debut Gurun Gurun bezesporu přináší. Bez ohledu na to se domnívám, že Gurun Gurun se ocenění dočkají spíše za hranicemi než v našich konzervativních končinách. Třeba právě v Japonsku, i když tam teď mají asi úplně jiné starosti, než se rozplývat nad hudbou ze srdce Evropy, která tepe v japan rytmu.

 

Gurun Gurun  - Gurun Gurun (2011)

12 skladeb / 43:16

vydavatel: www.homenormal.com

distribuce v ČR: Polí5

80%