Novinky

Bibio - Mind Bokeh

Bibia jsem si zamilovala s albem Hand Cranked. Poslouchala jsem ho pro vybarvení dní. Tenhle nufolk a folktronika je vzácná a těžce se hledá (v roce 2009 mě vytrhl Musette a loni komorní Andrew Bird). A tak jsem se na nový přísun nálad těšila. Jenže Bibio udělal krok zpět, prošel bloudy starých synth-žánrů a jako správný, nerozhodný eklektik, je spojil v jedno otevřené a nepřehledné zvukohraní, bez bázně a řádu.

Výsledkem není povedený „sounds mash-up“. Mind Bokeh není invenční a hlavně to není bokeh. Bokeh, jak se v souvislosti s albem všichni dovídáme, je specifické, nejednotné rozostření ve vrstvách fotografie. Znáte to: mohou to být kroužky způsobené světlem, záhadně necelistvé makro, rozmazaná pole mimo centrální motiv snímku... Bokeh ale, když se s ním umí, nemá být jen ozvláštnění fotky, a zásadně ne náhoda. Má díky němu vyznít jiná část fotografie. Na albu ale podobným způsobem nebylo podtrženo nic. Ani jediný prvek z celé skladby nikdy by významně přebíjel jiný. Bibio nakolektoval nepřeberné množství skvělých zvuků a mikrotémat, ale ani jedno neproměnil v posluchačův prospěch.

Chvílemi mě repetetivní a neforemné tracky trápí stejně jako japonské reklamní znělky. Zcela opomenuty byly poctivé, láskyplné řezby z Ambivalence Avanue, zůstaly jen jemné vokály a průniky disco beatů. A nová deska je mnohem více „break“, rozbitá a elektro. Bibio zde nepostupuje jako multiinstrumentalista, ale jako sběratel. Nepracuje jako muzikant-romantik, ale jako stoprocentní excentrický producent. Což nutně neznamená, že nemůže bavit.

Kdo jde po dotaženosti zvuku nebo má zalíbení v chaosu pro nekonečné kombinace, bude spokojen. Přemíra výsledků a možností je v podstatě konstitutivním rysem experimentu, stačí mít po ruce slušné teorie a opěrné body. Já si ale svou perspektivu pro čtení nového stylu Stephena Wilkinsona nenašla. Ani mne k tomu příliš nepodbízel. A já přiznávám, že Mind Bokeh hodnotím ze subjektivní, nikoli neutrální pozice. Je mi totiž dokonce jedno, že jde o desku luxusního vydavatelství WARP. Tenhle počin odkládám do šuplíku a počkám si na další.

Bibio - Mind Bokeh

12 skladeb

Vydavatelství: Warp

Navštivte: http://www.myspace.com/mrbibio