Novinky

Anna Calvi – Anna Calvi

Anna CalviAnna Calvi – Anna Calvi
10 skladeb / 39:17, Domino Recordings / distribuce v ČR Day After

Jaké zajímavé rockerky solitérky zrodila hudební scéna v posledních letech? Moc jich nenapočítáte, viďte? Není tedy divu, že když se na obzoru zjevila Anna Calvi, bývalá frontwomanka Cheap Hotel, strhlo se okolo sličné kytaristky hotové šílenství. Nominace na nováčka letošního roku časopisu Uncut i slovutné BBC se nezískává jen tak, a zahrát si před Brianem Enem nebo Nickem Cavem a jeho Grinderman se také nepoštěstí jen tak někomu.

Debutový singl Jezebel, suverénní předělávka hitu, který nejvíce proslavila Edith Piaf spolu s Charlesem Aznavourem, jasně naznačila, co od milovnice hudby Django Reinhardta, Davida Bowieho, Debussy nebo Ennio Morriconeho můžeme očekávat – pravověrný rock’n’roll s výraznými divadelními prvky. Hned úvod alba zní jak pokračování soundtracku k filmu Pulp Fiction a mariachi kohoutí čepíření spolu s šansonovým hraním na tajemno jsou ingredience, které pravidelně koření hitově rockový materiál Aniny debutové bezejmenné desky.

Jednou hlas londýnské rodačky připomene gotickou bohyni Siouxie Sioux, podruhé, v klidnějších pasážích smyčce přivanou vzpomínky na Tindersticks, jindy zrychlí v duchu multiinstrumentalisty Patricka Wolfa, potřetí je podobnost k hudbě Nicka Cave více než tušená.

Naskýtá se tedy otázka, zda boom okolo Anny Calvi není pouze zaplnění momentálně neobsazeného místa na rockové mapě než událost, která si zaslouží pozornost pro své muzikální kvality. Poslech čtyřicetiminutové skládanky ale uběhne jako voda a po každém poslechu jsem se přistihl, že mám chuť si desku pustit znovu. To je moje odpověď, která sice není argumentačně vyšperkovaná, ale veze se, podobně jako hudba autorky na vlně silných a naštěstí uvěřitelných emocí. Začátek roku v ženském rockové vedení se tedy podařil. Snad ho bude následovat neméně podařená deska PJ Harvey, na kterou už pár měsíců netrpělivě čekáme.

75 %

navštivte:
www.annacalvi.com

poslechněte si:
www.myspace.com/annacalvi

Pavel Zelinka (Radio Wave)