Novinky

Die Alten Maschinen - Songs About Love And Machines

Die Alten MaschinenDie Alten Maschinen - Songs About Love And Machines
15 skladeb / 48:15, XProduction

Většina muzikantů v populární muzice prožije tvůrčí vrchol jako dvacátníci nebo třicátníci. Ne tak Miroslav Papež alias Moimír Papalescu, který se evidentně veze v posledních sedmi letech na vzedmuté tvůrčí vlně. Začalo to electroclashovými Nihilisty v létě roku 2003, pokračovalo s retro elektronickými Magnetik, reunionem Vanessy, soulpopovými The Stylists, dnes bude řeč o dalších dvou projektech Die Alten Maschinen a jako Dioda Boy vydá svůj debut na jaře příštího roku. Ale vraťme se k předpolsedním jmenovaným.

Moimír Papalescu si s věrným druhem Petrem Venkrbcem dlouhou dobu hrají se starými analogovými mašinkami a jejich obliba pionýrských roboticko-technologických časů, sci-fi a romantiky s tím spojené je jasná už od dob první desky Magnetik. Nový projekt Die Alten Maschinen se těmto zálibám věnuje asi nejotevřeněji, navíc v doprovodu hostí, které se dohromady s českým projektem jen tak nevidí. Devo, jako novovlnná hvězda, nemohla svojí svítivost skrze rezavá vrata železné opony v české kotlině nikdy plně prodat. Jejich letošní návrat v původní sestavě je v mnoha kruzích vrcholnou událostí. I z tohoto pohledu je úzké spojení Papalescu s Venkrbcem s jejich frontmanem, zpěvákem Geraldem Casalem, událostí, která nemá moc srovnání. Navíc do party zapadnul i další hrdina 80. let, předák kanadských The Extras, Leon Stevenson.

Ale vzhůru už konečně za muzikou. Jak už jsem naznačit, Die Alten Maschinen názvem, personálním složením i loňským singlem jasně naznačili, že osmdesátá elektronická léta jsou výchozím bodem jejich tvorby virtuální kapely. Elektropop, v podání kapely robopop, je ale, jak už to u Moimírových kapel bývá zvykem, dotažen do groteskní dokonalosti, takže netušíte, zda je Songs About Love And Machines seriózní oslavou naivního futurismu nebo jen rafinovaná parodie období, které je sice momentálně znovu v kurzu, ale můžete se do něj stejně dobře s chutí strefovat a neminete cíl. Jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed, a toto lavírování hudbě Die Alten Maschinen jen a jen prospívá. Silné popové melodie, troufnu si říci hity na první dobrou se střetávají s retro elektronickými experimenty v instumentálkách, které na albu mají silné zastoupení.

Moimíra s jeho neomylným tahem můžete srovnat například se stejně potentním Romanem Holým, ovšem výhodou prostovlasého elektronika je jeho instinkt pro hudbu, která je jak všeobecně přístupná, tak vzdálená středněproudým šuntům bez myšlenky a hloubky. Tím nechci říci, že při Moimírově chrlení občas nedojde na slabší místa (například některé pasáže projektu The Stylists nebo přílišné muzakovité vyznění nepatrné části letošních Magnetik), pozitiva ve výsledném součtu prozatím výrazně přetrvávají.

A na závěr ještě jedna poznámka. Vyhraněnost Papalescova rukopisu rýsuje přímé spojnice mezi jednotlivými projekty a přesto mě jistá sériovost jistého procenta vzniklých Papežových kompozic neznervózňuje. Za prvé se jedná o velmi silné melodie, které případné pochybnosti rychle zaženou do kouta, a za druhé je tato kostra doplněna hroznem dalších tracků, které jistou schematičnost vyváží neobyčejně vynalézavou barevností. Tak je to i s debutem Die Alten Maschinen Songs About Love And Machines.

75 %

Die Alten MaschinenDie Alten Maschinen - Songs About Love And Machines II.
15 skladeb / 39:14, XProduction

Jak slíbili, tak také učinili. Pánové z virtuálního robotického projektu Die Alten Maschinen zpřístupnili přetlak svého snažení volně ke stažení v podobě alba Songs About Love And Machines II. Dokonce ne na Štědrý den, ale den předem. Co můžeme od druhé patnáctky skladeb očekávat? Především větší porci instrumentálních tracků, které pochází z domácí, tedy české dílny. Zde se projekt ještě více přibližuje archaickým analogovým končinám, které v dnešních dnech mají velký zástup fanoušků.

V kouscích jako Alien Vacuums Suck Up Island, Dancing Operator nebo The Cybernetic Grandma se dostáváme nazpět do pionýrských dob hudebníků objevitelů, kteří na začátku 70. let experimentovali na psychedelické vlně s primitivními, často hand made nástroji, Apparatus, Life On Mars nebo Beauté Cosmique s lyrickým Venkrbcovým saxofonem nás už posunují v čase směrem k optimistickému novovlnému retrofuturismu. Základní kostrou jsou ale přeci jen zpívané kousky, které rozhodně nezavánějí druhotným odpadem.

Robot Girl byla jednou z nejlepších skladeb kapely, už v době, kdy testovala své písničky na svých dvou MySpace profilech, Tango Teacher pak prozradil akustický remix v cover balíku, který kapela nechala zdarma ke stažení na svém Bandzone profilu. Nejlepší kousek Trouble From Within, našlapané elektro s nekompromisním tahem na bránu, ale vyšel ze spolupráce s pány z kapely Rural War Room. Neříkám, že druhé pokračování Songs About Love And Machines je pro posluchače bezpodmínečnou nutností, ostudu ale Die Alten Maschinen ale rozhodně nedělá, ba naopak. Retrofuturismu a technooptimismu zdar!

70 %

navštivte:
bandzone.cz/diealtenmaschinen

poslechněte si:
www.myspace.com/diealtemaschinen

Pavel Zelinka (Radio Wave)