Novinky

Fiordmoss – Gliese

FiordmossFiordmoss – Gliese
6 skladeb, vlastní náklad

Už samotný název elektro-akustického projektu Fiordmoss, za kterým stojí dvojice Petra Hermanová a Roman Přikryl, působí dojmem šumění hodně studeného moře. Možná to dělají ta dvě s na konci toho zvláštního sousloví. Tato dvojice ledoskvoucích hudebníků, kteří ve své hudbě využívají kytaru, laptop s klávesy a zpěv, se dala dohromady v plodném podhoubí brněnské umělecké školy FAVU před dvěma roky.

K letošním Vánocům nadělilo duo svým fanouškům sedmiskladbové EP Gliese, které bylo v souladu DIY principy natočeno z vlastní kapsy ve školnímu studiu u.fon a následně umístěno volně ke stažení na webové stránky kapely. Když vyslovíte název desky, prosyčí vám skrz ústní dutinu stejně ledově, jako název samotných Fiordmoss. Chladivá deska byla pojmenována po malé hvězdě Gliese 581, nacházející se v souhvězdí Vah, je shrnutím dosavadní tvorby kapely: najdeme tu jak nové písničky (Cold Night), tak starší songy, které se dostaly do povědomí snad každého, kdo někdy viděl Fiordmoss naživo (Miss Tate).

Nedostatek atmosféry se desce opravdu nedá vytknout: v úvodní Tigermy se vynořuje z moře kytarovým vydrnkáváním, aby se do něj opět ponořila v závěrečném více než třiadvacetiminutové sekvenci šumění mořských vln. Všech šest tracků v sobě skrývá příběh. The Diamond Sea odkazuje k vesmíru, chytlavá Miss Tate zase vypráví o vraždě herečky Sharon Tate. Pozitivní Your Face, kterou pro kapelu napsal Glen Hansard, je jediná neautorská skladba z desky. Petřin vokál je zde zkombinovaný s mužským hlasem, který chvílemi zní jako Damon Albarn z Blur.

Na první poslech se zdá, že Gliese září jako ledový klenot na české hudební scéně. S lehkostí navazuje na estetickou tradici domácích éterických kapel jako EOST nebo Khoiba. A není to pouze kvůli naléhavému ženskému vokálu, kterým jsou tyto kapely charakteristické. U Fiordmoss představuje Petřin zpěv dominantní prvek celé desky a spojnou nit, která jednotlivé písně navléká jako perly na náhrdelník. Je to právě atmosferický zpěv spolu se syntetickými šumy, který v každé písni umě vyvolává onu severskou přímořskou náladu. Po rozlousknutí atraktivní ledové skořápky však posluchač zjistí, že se pod ní už mnoho dalšího neskrývá.

Formálně není albu moc co vytýkat: hezky se poslouchá a v kontextu tvorby českých indie kapel se zdá být téměř dokonalé a ledově čisté. Avšak právě tahle krystalová naleštěnost je dost možná jeho zásadním problémem. Gliese je v první řadě příjemná atmosférická deska a záleží jen na vás, jak dlouho vás tahle její severská atmosféra bude bavit. Led totiž v našich podmínkách má většinou pouze sezónní trvanlivost...

65 %

navštivte:
www.fiordmoss.cz

poslechněte si:
www.myspace.com/fiordmoss