Novinky

Přehlídka animovaného filmu nabídne Alvu Noto i Petera Greenawaye

Alva NotoDevátý ročník Přehlídky animovaného filmu, jedné z nějvětších událostí svého žánru v České republice, proběhne od 9. do 12. prosince už tradičně v Olomouci. Kromě pestrého čtyřdenního maratonu projekcí, přednášek, performancí nebo workshopů budou jeho největšími lákadly audivizuální show Carstena Nikolaie alias Alva Noto nebo účast respektovaného britského filmaře Petera Greenawaye, který návštěvníky oblaží svou přednáškou Cinema's New Possibilities - Cinema is Dead, Long Live Cinema. Promítat se bude také jeho slavný film Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec. Ale pojďme si hlavní pilíře PAF představit blíže:

Tematická sekce festivalu nazvaná Ostrovy animace se zaměří na představení animací malých národů či etnik, jimž často svobodná výpověď o jejich zemi a historii vůbec nebyla dopřána. Jejím vrcholem bude projekce dosud nikdy neuvedených pásem australských a afrických animovaných filmů, které speciálně pro PAF připravila australská badatelka Deborah Szapiro a britský vědec a filmař Charles daCosta.

Už tradiční páteří programu PAF je sekce Živá animace. Letos prostřednictvím vystoupení, filmových projekcí či přednášek představí fenomén barevné hudby a barevného slyšení. Lahůdkou bude živé audiovizuální vystoupení významného německého audiovizuálního umělce a tvůrce mnoha instalací Alva Noty, který nedávno vydal výborné kolaborační album Mimikry s Blixou Bargeldem z Einstürzende Neubauten.

Fenomén knižní ilustrace, její animovanou podobu a připomenutí osobností výtvarného a filmového umění jakými jsou Josef Lada, Zdeněk Miler, Jiří Trnka, Adolf Born, Zdeněk Smetana nabídne programové téma lakonicky nazvané Ilustrace. Kromě ohlížení se za staršími díly ale představí její současné formy, které budou reprezentovat vizuální umělci Tomáš Vaněk či Jiří Havlíček.

A co by to bylo za festival bez soutěže? Ta olomoucká se jmenuje Jiné vize a je kolbištěm českých umělců, operujících na pomezí teritorií výtvarného umění, experimentálního filmu, videoartu a animace. Specifikem soutěže je dvojí prezentace – projekce v prostoru klasického kinosálu a instalace v galerijním prostředí. Tříčlenná mezinárodní porota děl, která projdou kurátorským výběrem teoretičky nových médií Sylvy Polákové.

Tak tolik je ve vší stručnosti k Přehlídce animovaného filmu s letopočtem 2010. Další programové i praktické informace najdete na webu www.pifpaf.cz.