Novinky

Zola Jesus - Stridulum II

Zola JesusZola Jesus - Stridulum II
9 skladeb / 34:14, Souterrain Transmissions

Je to zajímavý paradox. Trendy hudební portály a časopisy nazývají 21letou Niku Rozu Danilovu alias Zolu Jesus novou gotickou hvězdou. Specializované gotické portály ovšem o ní nemají ani tušení. Jak se tedy situace má? Je gotická nálepka, kterou mladá zpěvačka získala, trefou mimo, nebo gotikům mezi prsty proplavat zajímavý objev?

Pravda je někde na půli cesty. Co nahrává učinit ze Zola Jesus nihilistické stvoření ke sklony melancholii je hudba, která nemá v kontrastu školený vokál vs. pochodová rytmika + temná elektronika daleko k neoklasickým gotickým ikonám, jako jsou Lycia, Arcana nebo Kirlian Camera. Pod oheň pak olej přilévá i sama protagonistka, která v rozhovorech opakuje, že jí pozornost okolí obtěžuje (přezdívku si ve 14 letech zvolila prý právě proto, aby s ní spolužáci příliš nekomunikovali) a smyslem života není oběť pro jiné, ale potřeba postarat se o sebe sama. Není divu, že na první část jejího evropského turné si jí jako předskokanku pozvala slovutná Fever Ray. Ani ona není gotička, ale temnota z její hudby a vizuální prezentace sálá na sto honů.

Vytvořit ze Zoly Jesus epigona Fever Ray by bylo ovšem nepochopením situace. Zatímco švédská maminka bojuje s duchy v intencích jemných náznaků obracejících se kamsi do předkřesťanské éry, Nika, možná i díky školenému suverénnímu hlasu, nemá problém vyzpívat své emoce vypjatými oblouky, které podepírají pouze klavírní a syntetické linky a pochodový rytmus. S Rozou se i díky stylizovaných klipům dostáváme do širšího území ohraničeného viktoriánskou rafinovaností a sedmdesátými léty nahlíženými skrze políčka nažloutlého šestnáctimilimetrového filmu.

Dalo by se tvrdit, že tak rafinovaný mix romantiky, indie estetiky, retra, čirého popu i žánrových gotických odkazů musel namíchat dobře obeznámený producent nebo marketigový stratég. Alespoň podle promo materiálů ale Zola Jesus vyrůstala v částečné izolaci vprostřed amerického Středozápadu a možná to byl moment, který její muziku podobně jako československou novou vlnu 80. let posvětil puncem výjimečnosti. V jednadvaceti letech tu máme talent, který slibuje mnohé. Teď jen Róze držme palce, aby se její démant, který svírá ve svých rukou nerozpadl v prach, nezakutálel mimo území, které je schopna obsáhnout nebo aby jí nenapadlo ho prodat na bleším trhu. Letošní rozšířené EP Stridulum II si totiž zaslouží stejně hodnotného nástupce.

85 %

navštivte:
www.zolajesus.com

poslechněte si:
www.myspace.com/zolajesus