Novinky

River for Sale: obchod ukončen, výsledek nejistý

River For SaleRiver For Sale - Social Moment
7 skladeb / 29:04, KLaNGundKRaCH

River For Sale nedarují na své aktuální desce fanouškům nic zadarmo. Pěkným oříškem už je jen snaha prokousat se skrz sonickou nálož, v níž není snadné rozpoznat, co je kytara a co basa. Jen sekvencer jasně a přímo udává rytmus a je jediným vodítkem v mlze postupujícího hluku. Po tři roky starém albu Transparent, kdy se Hukot, Koza a Yan vzdálili neprostupnému zkreslenému hávu a nabídli o něco průhlednější a stravitelnější dávku, na třetím, a taky jak se zdá, posledním albu, se opět vrátili v neprostupnosti zpět ke svému debutu. Již úvodní Gdansk jakoby vypadla z jejich prvotiny Live From Living Room.

Tady ale přichází největší slabina celého alba. Z prvního demo alba byla více cítit síla živé nahrávky a spojení triphopového rytmu se sonickým běsem dodávala Dolnopodlužickým punc něčeho originálního. Na další desce byla cítit snaha se odcizit, znít jinak a jejich zvuk se pomalu přibližoval tomu, co dělá např. J. K. Broadrick v Jesu. Ubylo hluku, přibylo melodií i hudebních nápadu. Pomalé zasněně zkreslené skladby, kdy je slast si vychutnat každý táhlý zvuk. Poslední album se ale tváří, jakoby chtělo být někde mezi. Hlukem blíže debutu, ale nohama stále někde u dvojky. Výsledek ale vyznívá dosti rozpačitě. Jako by Rivers nevěděli, co říct, kam dál. Navíc, zatímco Kozovo volání zpoza hluku na debutu znělo neotřele, tady už začína ale trochu nudit. Asi i proto zní v Twin a Zmizet i ústřižky z rádiových vysílání nebo filmů jako obohacení tohoto stereotypu.

Je pravda, že znít dnes originálně a neotřele, je úkol hodný mistra a přirovnávat River for Sale k někomu není zrovna snadné a rozhodně nelze u nás najít podobně znějící kapelu. Za což jim rozhodně patří body k dobru. Ale celkový výsledek ve mně zanechává dojem, že deska už není tvořená se stejným zápalem jako ty předchozí a síla z nich se někde ztratila. Celkovému dojmu nepomáhá ani hostující trumpeta v Soft.

Je zajímavé, jak na vás jednou skoro stejně znějící deska zanechá ohromný dojem a podruhé vás nechá naprosto klidným. Bohužel v případě Social Moment se jedná o ten druhý případ. Pravda, síla River For Sale vždy tkvěla především v živém provedení, ale pocit jisté nedodělanosti je cítit celým albem.

Pokud se někdy tvrdívá, že lze podle obalu desky odhadnout podobu samotné nahrávky, tak tady to platí dvojnásob. Černobílý, tuší namalovaný obal vyznívá dosti rozpačitým dojmem, a s celou deskou se to má zrovna tak. Možná je tak dobře, že se po nahrání desky River For Sale rozešli. Třeba ale jen sbírají síly na další dávku, která za to bude opět stát. A to by bylo fajn...

60 %

navštivte:
riverforsale.ragedis.net

poslechněte si:
www.myspace.com/riverforsale