Novinky

noAR+IS+ jako autentický neumětel

No ArtistnoAR+IS+ - Perplex B
12+3 skladeb / 51:15, Polí 5

Tak schválně, co znamená noAR+IS+? Noar is? Nene. Možná nesnadno rozluštitelný název, však skrývá jasné sdělení, že No Artist si na umělce nehraje. A pokud ano, tak nikoli názvem.

Za samotným projektem stojí Michal Milko z Neratovic, který si jako správný lo-fi umělec nahrál všechno sám. Od bicích, přes basu, kytaru až po, jak udává booklet, žínku nasáklou vodou či osvěžovač vzduchu. Perplex B v loňském roce vydalo Polí Pět, od té doby dal Michal ke stažení další tři ípíčka.

Samotná deska na první poslech zní, jako kdyby Květoslav Dolejší založil Nine Inch Nails revival nebo si šel zajamovat s Alec Empirem. Ale s dalším poslechem už se jeví přirovnání k bohémovi ze Skalska trochu mimo (jakkoliv je geografická blízkost Skalska a Neratovic neúprosná a na posledním EP NoArtist vydal jeho cover Petr Korda). Tam kde Květoslav totiž zní maximálně jako prvoplánovitý vtip, tam teprve Michal začíná. Zvukové orgie jsou více propracované a spíše než fór je v nich slyšet osobní postoj k muzice. Zkreslený zpěv, zkreslená kytara, zkreslené všechno. Až se pomalu zdá, že tím Michal maskuje své neumětelství. Já ale věřím, že to takto chce a ve výsledku jeho umění lze považovat za autentické.

Problematická je ovšem notně přetažená stopáž. Album totiž trpí typickou dětskou nemocí za každou cenu narvat na album cokoli, co se mihne v hlavě. A to není zrovna dobře. Co baví 20 minut vás po půl hodině začne pořádně štvát. V délce se tak ztrácejí některé slušné věci, jako jsou Hrob outsidera, Epitataph5.5, Novic navíc nebo Krvi má. Stejným neduhem pak trpí i některé skladby samotné, což bohužel platí i pro vyjmenované kousky. Na nových EP se ale No Artist poučil a oproti Perplex B vyznívají daleko lépe.

To nic nemění na faktu, že Michal Milko natočil ve výsledku zajímavou desku, která má sice k dokonalosti daleko, ale na druhou stranu je možné vidět v No Artistovi potenciálně další zajímavé jméno domácí nezávislé scény. Posoudit to můžete z jeho nových, volně stáhnutelných EP sami.

A stojí také za to upozornit na to, že NoArtist v září plánuje s kapelou Asstma pražskou šňůru, během níž vystoupí 4.9. ve Wolkrovce, 10.9. v Café na půl cesty a nakonec 18.9. v K4.

55 %

P.S. A všechny jeho novější EP jsou nalezitelná a stažitelná na internetu. Hledejte.

navštivte a poslechněte si:
bandzone.cz/noartist