Novinky

YouCoco - Big Now!

YoucocoYouCoco - Big Now!
13 skladeb / 37:01, Starcastic / Deadred Records

Ani nevím proč, ale od debutu dua YouCoco jsem jaksi podvědomě očekával nepůvodní uvřískanou směsku garážového rocku s příchutí elektroniky. Big Now! mi ale vyrazilo dech. No dobře, trochu přeháním, zkrátka mě překvapilo. Příjemně, podotýkám. Na elektroniku zapomeňte, garage příchuť ale z alba cítit je, avšak její odér je jaksi jemnější než třeba u takových Vivian Girls, kteří jsou v souvislosti se slovenskými svěženkami občas zmiňovány.

Na rozdíl od nich jsou YouCoco po všech stránkách elegantnější, což s sebou současně nese úbytek syrové energie. Zároveň ale naštěstí postrádají statut gymnaziálních rockerek, což se o Vivian Girls a jejich nepříliš invenčním garážovém rocku tak úplně říct nedá. Když už, tak spíše než s Vivian Girls bychom měli Radmilu K. (kytara, zpěv) a Riu B. (bicí) z Trenčína srovnávat s PJ Harvey (Love or hate) a britskými kytarovkami devadesátých let. K dobrému dojmu přispívá jednoduché, leč zvukově high-tech zpracovaná aranžmá a vcelku slušná angličtina. Do karet YouCoco hrají decentně temné odstíny harmonií, silné melodické motivy a někde v podloží ukrytá, leč patrná sexy dráždivost. Na tom, jak album dobře zní, má bezpochyby velký podíl producentská práce Matúše Homoly (The Autumnist, Nylon Union) a Karola Mikloše. Ti možná studiový zvuk YouCoco na rozdíl od toho koncertního uhladili, nicméně výsledek napovídá tomu, že to rozhodně nebylo na škodu.

Ani jsem nedoufal, že mě debut slovenských YoCoco bude tak bavit. Snahy vyrovnat se světové konkurenci dopadají na území někdejší federace dost často tristně, v lepším případě nemastně, neslaně a spíše výjimečně se jedná o trefu do černého. Naštěstí se jednou za čas objeví jména jako YouCoco, kteří dle mého soudu mohou klidně vyrazit „dobývat“ evropskou klubovou scénu. Tím rozhodně nechci říct, že by na Big Now! dosáhli svého maxima, nicméně svěžest a potenciál téhle dvojice jsou nepřeslechnutelné. A to jsou vlastně, ačkoli fungují od roku 2005, teprve na začátku cesty. S procenty záměrně šetřím, abych mohl příště něco přidávat.

70 %

navštivte a poslechněte si:
www.myspace.com/youcoco