Novinky

Rozhovor s labelem Neonarcist records

Travolta.jpgJak vlastně vůbec vznikla myšlenka založení labelu?
V první řadě je asi třeba říct, jak celou tu věc bereme. Label pro nás není jen vydavatelství, primární je něco jako komunita. Snažíme se shromáždit kolem sebe lidi, který jsou na stejný vlně, což je pro nás hlavně to, že jdou vlastní cestou a má to hlavu a patu. Takže ta myšlenka vznikla v podstatě z potřeby sdružit se, komunikovat, spolupracovat a bavit se.
Z praktičtějšího hlediska vznik labelu Neonarcist souvisí s našim zjištěním, že máme dost různých známých na určitých zajímavých místech (R1, &musiQ), a že by byla škoda, když už disponujeme takovou municí, aby to někde zapadlo. Věci, za kterýma stojíme, dáváme lidem, o kterých si myslíme, že by je měli slyšet - jak s nimi naloží je jejich věc. V praxi to vypadá tak, že se těm různým kamarádům a známým rozdá (nebo eventuelně za minimální cenu prodá) vždycky tak kolem 40 pálených Cds vybavených obalem.
Kromě toho máme internetové releasy, tzn. věci, co se dají na Net k volnému stažení a tím to hasne. Na našich stránkách je už docela slušná zásoba nejrůznějších tracků...

Máte ambice protlačit své "koně" do komerčnější sféry nebo si chcete zachovat stávající statut nezávislosti, respektive, jak se k této otázce staví samotní protagonisté projektů?
Nemáme ambice někam někoho tlačit, takže tomu necháváme volný průběh. Když se něco takového stane - jako v případě Ejhle, který najednou šíleně vyletěli a bodují v hitparádě R1, lidi si o to dokonce volají, nedávno byli na Stanici O - tak jsme samozřejmě rádi a prožíváme to, ale není to cíl.
Kdyby byl někdo potenciálně komerčně úspěšný, tak ho prodáme nějakému major labelu za pořádný prachy a bude to!

Neonarcist.jpg Jak vás napadl název labelu - má nějaký význam, resp. pointu, nebo se vám jen líbilo, jak zní?
Když tady začneš dělat elektroniku, tak jakmile nejedeš podle nějakých zažitých postupů (stylových, zvukových, schématických), jsi mimo - jako mimo scénu, nikdo tě nebere na vědomí. To tě může štvát a nebo je ti to jedno. Nám je to jedno. Máme se rádi sami, věříme si a užíváme si to a jestli to navíc i někoho zajímá, je to prima. Ale taky je ten název pěkná slovní hříčka. Mimochodem v říjnovým &musiQ se nechal nanoru slyšet, že ho ten název štve, protože ho nevymyslel on...
Jinak to slovo našel Šampón na dveřích záchodu v nějaký pražský hospodě...


Co Neonarcist records do dnešní doby vydal?
Těch věcí vydaných na cd moc není - singl "Bitter Tears" od SPORTU, deska "Bluepop" od TRAVOLTY deska "Ahoj" od EJHLE. Ale ta je dost výjimečná - Ejhle to původně chtěli vydat sami, jenže nám se to moc líbilo a chtěli jsme se za to postavit. Takže těch cédéček je 500, jsou lisovaný Oni jsou schopný takhle velký náklad i prodat, navíc je o ně teďka asi docela zájem, aspoň co máme zprávy z Radia 1. CD Ahoj se dokonce prodává v obchodě v Radosti FX. Z těch internetových releasů se na našem webu dá stáhnout jeden track od MICROWAVE MASSACRE, remixy pro americký kapely Juno a Dismemberment Plan, starý věci BIG DIGIT, SHOP ASSISTANT...
Ke komunitě Neonarcist kromě výše zmíněných jmen patří ještě OHAR KEJEJ, MICKEY MOUSE, KARAOKE TUNDRA, POPLESS, KHARMIN BURAN a další.

NEonarcist.jpg To by mne zajímalo - ty remixy pro Juno a Dismemberment Plan. Kdo je dělal, a jakým způsobem se k tomu dostal?
Oba remixy dělal Sport. K Juno vedla cesta přes Ondřeje Ježka, který se kamarádí s Kipem Beelmanem, zvukařem a producentem poslední desky Juno. A k D-Plan se Sport dostal přes Juno, oni jsou z jednoho labelu. D-Plan zrovna rozjížděli nějaký remixový projekt Juno ten remix ale zatím nepoužijí.

Můžete mně o těchto projektech povědět něco více?
Nejlepší je poslech a následný vlastní úsudek.

Dělali jste i remixy pro EOST, DPVJU a OTK. Jak jste se k tomu dostali? Jo, a ještě jedna přízemní otázka: dostali jste od někoho zaplaceno, nebo to byla jen přátelská aktivita?
Dostali jsme se k tomu většinou jako slepý k houslím. Za OTK jsme tenkrát dostali od Yoze vynadáno, za DPVJU nám byla odměnou neutuchající radost z konaný a vykonaný práce a za EOST byly nějaký desky od EMI a taky obdiv a láska michala nanoru.

Na albu DPVJU je remix projektu yoz (z ostravy do pravy burni lampa z midnavy). Je zde možno zaslechnout vliv Fatboy Slima. Přiznáváte jisté ovlivnění, nebo je to náhoda? Mimochodem, jak vznikl ten bizarní název?
To musí být náhoda, protože on Fetboje Slima vůbec nezná. Na název se zeptej Yoze, ale na takovou otázku nebude schopný fundovaně odpovědět ani on. To je prostě taková remixovaná věta.

Sport.jpg Mají zakladatelé labelu nějaké vedlejší hudební aktivity, popř. nějakou hudební minulost?
Je toho hodně. Hrajeme v kapelách nebo jako DJové a tak podobně...

Myslím, že by nebylo od věci být trochu konkrétnější. Naše čtenáře by tyto souvislosti jistě zajímali.
Žirafa hraje a zpívá v Ejhle, Šampón funguje jako DJ ve sdružení Jednota Jukebox a občas přispívá do časopisu &MUSIQ a Bourek hraje v Ememvoodoopöká, a vysílá na R1.

Jaká hudba vás oslovuje? Máte nějaký label k němuž cítíte sympatie, nebo dokonce jistou spřízněnost?
V podstatě jakákoliv, pokud už nás oslovuje. Máme rádi spousty labelů, ale nějakou spřízněnost ani moc necítíme - to by pak ztratil Neonarcist smysl, ne?
Rozhodně máme rádi Silver Rocket Records, některý věci ze slovenského labelu Deadred, jsou docela zajímavý.

Neonarcist.jpg To nechápu, proč by měl váš label, kvůli spřízněnosti ztrácet smysl?
Ne-o-nar-cist, he?

Z některých vašich projektů (např. Travolta, Ejhle) je cítit vliv synthi popu 80. let. Mnoho lidí je toho názoru, že 80. léta byla co se týče hudby nejjalovější. Co si o tom myslíte?
Je to blbost, vždycky jsou dobrý a špatný věci. Akorát ty špatný jsou úspěšnější a proto jsou víc vidět. Mohli bychom ti tady vyjmenovat spoustu věcí z 80.let, který jsou úplně skvělý.

Tak do toho, možná tím odpůrce osmdesátých let přesvědčíte.
Pozdní Kraftwerk, Depeche Mode, Talking Heads, Duran Duran, Birthday Party, Einstürzende Neubauten... stačí?

Jaké jiné vlivy se podle vás na vaší muzice podepisují?
Život, hehe...Ale ty asi myslíš, kde krademe, co? To se neříká. Dost často ty naše koně něco parodují (Travolta). Ale třeba když si poslechneš Microwave Massacre nebo Mickey Mouse, tak to není ovlivněný ničím a zároveň vším. Což jsou příklady za všechny (prachy).

Spíš jsem měl na mysli, co posloucháte, co vás baví a tak podobně.
Nás baví všechno. Manga, masala movies, béčkový filmy, country, hard rock, časopisy....

Neonarcist.jpg Některé názvy vašich projektů mají takové divné nebo nicneříkající názvy (Sport, Ejhle ..). Je to z neschopnosti něco jiného vymyslet, anebo se vám takové názvy líbí?
Název Ejhle se některým z nás teda vůbec nelíbí! Ale dost se to k té jejich hudbě hodí.
Ale Sport, to je název nad názvy! Zkus vymyslet něco lepšího, než je Sport... to prostě nejde! Mickey Mouse nebo Karmin Buran sou sice dobrý, ale na Sport to nemá.

Zajímalo by mně, jestli projekty o kterých mluvíme jsou čistě studiové, nebo se realizují i koncertně?
Ejhle hrají živě, jinak ještě k ničemu živému nedošlo, maximálně pokleslý DJ sety.

Co plánujete v blízké i daleké budoucnosti?
Máme připravený k vydání srandovní singl Shop Assistenta s bezvadnými remixy a snažíme se dát dohromady tu slibovanou kompilaci Neonarcist, kde budou fakt skvělý věci...
Rozjeli jsme velký experiment s remixy OTK, kterého se kromě našich borců zúčastní (jako soupeři) třeba Tata Bojs nebo Honza Muchow. Domlouváme něco - zatím neurčitého - s časopisem Živel, což by se mělo možná nějak propojit s těmi už zmíněnými plány.
No a taky doufáme, že se nám podaří najít další spřízněný duše a neohrožený tvůrce.

Tak ať vám vyjde vše podle vašich přání. Díky za rozhovor.

No a vy - tvůrci zajímavé muziky, jestli si myslíte, že by se vaše hudba vyjímala pod hlavičkou Neonarcist rec. neváhejte a kontaktujte tenhle malý, leč perspektivní label.