Novinky

Wollongong - If Elimination Must Be Condoned to Restrain Thine Ignorance We Shall Concur

Wollongong - If Elimination Must Be Condoned to Restrain Thine Ignorance We Shall ConcurWollongong - If Elimination Must Be Condoned to Restrain Thine Ignorance We Shall Concur
9 skladeb / 36:30, Silver Rocket

Česko-kanadské trio Wollongong čekalo na novou nahrávkou celých šest let, přičemž If Elimination Must Be Condoned to Restrain Thine Ignorance We Shall Concur nakonec paradoxně nahrálo během dvou hodin. Těžiště alba opět tvoří pro ně typický surový a hlučný rokenrol v tradici kapel jako Hammerhead nebo Janitor Joe, ale tentokrát tu není nouze ani o překvapení.

K těm největším patří závěr nahrávky (Song), kdy frontman Todd Nesbitt odloží kytaru a bez hudebního doprovodu začne recitovat verše pozapomenuté kanadské básnířky Marjorie Pickthall z konce 19. století. Leckoho asi zaskočí i úvodní False Fairies and Fables I, která je zřejmě nejtišší věcí, jakou kdy kapela nahrála a evokuje spíš Nesbittův sólový projekt Unkilled Worker nebo nahrávky Marka Lanegana. Celou skladbou se prolíná rezignovaný zpěv a plíživé piáno hostujícího Ondřeje Ježka z OTK, přičemž nečekaně vygraduje ve chvíli, kdy línou atmosféru prořízne řádně zkreslené kytarové sólo. Další stylové úkroky jsou už méně nápadné, ale stejně osvěžující – například když se uprostřed skladby This Is Siam ozve vzdušná kytarová mezihra s delayem.

Výše uvedené momenty sice nepatří k absolutním vrcholům desky, ale v konečném důsledku jí přidávají na rozmanitosti, která předchozímu albu místy scházela. I tady sice mohou některé skladby zprvu splývat v jeden hlasitý celek, ale po několika posleších už všechny získávají svébytné obrysy.

Nejchytlavějšími hity jsou vesměs ty, kde se Wollongong drží svého tradičničního neandrtálského zvuku. Klenotem alba je zejména Counting Sheeps, která se během šesti minut trvání nesčetněkrát promění k nepoznání a přesto si pořád zachovává jasný tah na branku. A navíc přidává nezapomenutelný refrén „one two three four five six seven eight nine ten eleven twelve“. Mezi ty nejpovedenější kousky patří také s napětím pracující The Wait a přímočará The Push Back s odpovídajícím punkovým poselstvím: „nenechte se sebou zametat!“.

Podobná myšlenka se ostatně vine celou deskou, což fanouška této kapely těžko překvapí. Jméno kapely byste na obalu hledali marně, ale stěží přehlédnete rozohněný vzkaz: „Líbí se vám, když vám říkají co máte dělat a jak se máte chovat? Mějte nějakou sebeúctu!“. Texty skladeb ale tentokrát v bookletu chybí, což je škoda, protože v případě Wollongong není jejich odposlechnutí nejsnadnější záležitostí.

Jinak ale nelze než konstatovat, že dlouhá odmlka mezi alby se kapele vyplatila. If Elimination Must Be Condoned to Restrain Thine Ignorance We Shall Concur je zatím její nejlepší nahrávkou a bude hodně zajímavé, s čím přijdou Wollongong na další nahrávce. Doufejme, že spatří světlo světa dříve než v roce 2016...

75 %

navštivte a poslechněte si:
www.wollongong.cz

www.silver-rocket.org/kapely/wollongong