Novinky

Peshata - Svět za sifonem

PeshataPeshata - Svět za sifonem
12 skladeb / 38:59, vlastní náklad

Táborská skupina Peshata se zaslouženě ohání termínem zoopunk. Melodický punk se zvířecí tématikou je přítomen již od počátku existence formace, což je už dobrých třináct let. Peshata ovšem není kapelou, jak by se mohlo na první dojem zdát, která by snad bojovala za práva zvířat. Tématiku lesních tvorů i domácích mazlíčků (včetně těch, co žijí v potrubí odpadu) zpracovává v duchu crazy humoru Tří sester, popřípadě Znouzectnosti. Ne vždy se jí daří udržet laťku úměrně vysoko, ne vždy je přítomna pointa, občas to dokonce vypadá, že text byl složen jen proto, aby se tam vůbec něco zpívalo. Pokud nejste příznivci suchého britského humoru a artových filmů a dáváte přednost prosté zábavě všelidového typu, bude pro vás Peshata vhodná kulisa k popíjení festivalové kelímkové desítky.

Co se týká textů, Peshata má i své světlé chvilky. Třeba když vystihne pocit, kteří v sobě občas nosíme a neumíme ho vyjádřit jako ona rýmem. S textem písně Volání divočiny: „Někdy mám náladu podobat se hovadu, vykašlat se na hodnoty, vyzout vyšlapaný boty, mentálně se vrátit aspoň o dvacet let dozadu...“, se může jako jeden muž ztotožnit dělník, rolník i pracující inteligent. Někdy, občas.

Po hudební stránce se nedočkáte pražádných převratností, což snad, doufejme, ani nikdo nečekal. Relativně tuctový melopunk zhusta provětrává řízná dechová sekce, jež kapelu svádí k občasným úhybným manévrům ke ska punku, ale třeba i latino či swingu. Jasnou devízou souboru je cit pro výstavbu jednoduchých, leč chytlavých melodií a leccos zastanou i sborové zpěvy v úderných refrénech. Z kontextu tradičně pojatých písní Peshaty vybočuje jedině pomalá skladba Vysoké ambice. Ta ale spíš koncept tříští, než že by album jakkoli obohacovala. Dominantní houslové party jsou samy o sobě velmi podařené, přestože by slušely více atmosférickému doom metalu, než infantilní říkance o žirafě.

Peshata evidentně netrpí přehnanými ambicemi, což mimo jiné bohužel značí i to, že z její aktuální desky dýchá všemi póry obligátní česká lokálnost, která bohužel není charakteristická jen pro punkovou scénu, ale jde víceméně napříč žánry. A to není řeč jen o hudbě.

55 %

navštivte:
www.peshata.cz

poslechněte si:
www.myspace.com/peshata