Novinky

Máš potřebu bejt slyšet? Tak otevři pusu a mluv!

Nedávno jsi na Starcastic vydal MP3 release pod hlavičkou tvého hip-hopového alter ega Bonuse, co pro tebe znamená hip-hop a jak ho vnímáš v kontextu český scény. Kdysi jsem psal o indie hip-hopové scéně ve světě, která však u nás, kromě výjimek, zatím moc nezakořenila. Mám na mysli hip-hop na bázi DIY pracujícího kolektivu raperů, jako Anticon či Def Jux. Myslíš, se to někdy změní?

BourekDo jistý míry je Bonus reakce na to, že mě zajímá hlavně hip-hop. A specielně místní scénu sleduju až masochisticky intenzivně, i když máloco za tu pozornost fakt stojí. Slováci jsou na tom v tomhle ohledu o dost líp. Mě na tom zajímaj primárně slova - texty, rýmy, flow - a jaký jsou ty beaty je mi celkem jedno, to neřešim. I svoje vlastní rapový věci vnímám takhle: dobrej text a flow tě dostanou i když je to akapela, naopak vybroušenej, přeprodukovanej a dokonalej beat je na nic, když nemáš co říct.

Pro mě je rap něco jako technicky nejjednodušší forma hudební aktivity - máš potřebu bejt slyšet? Tak otevři pusu a mluv. Nemusíš umět zpívat, nemusíš umět na nic hrát. Dokonce nemusíš mít ani dobrej hlas, a stejně to jde, když se nenecháš omezit. Ráčkující Bonus, šišlající Bene... slyšel jsem nový Prago Union - Kato nemá zuby a neni to pro něj žádnej problém. Mě tohle těší, protože to z mýho pohledu odkazuje na ten původní ghetto model, kdy rap byl fakt hlas ulice, těch, který nikdo neposlouchal. Hip-hopovej byznys to ale místo původního "každej to může dělat jako já" staví jakože "nikdo z vás nemá (skills, prachy, kontakty, historii, blablabla) na to, aby to dělal jako já." A to mě nezajímá, to je blbost.

Nedokážu odhadnout, jestli tady může vzniknout indie hip-hopová scéna. Možná jo, ale i ten mainstream je v našem prostředí dost malej na to, aby vytvořil přirozený podhoubí pro něco alternativního. Na druhou stranu sám vidim kolem sebe, že v poslední době lidi víc kladou důraz na slova a míň řešej hudební žánry, a to by potenciál mohlo mít. Dokonce vim o pár lidech, který něco chystaj, a na to se strašně těšim. Totiž, jestli to fakt příde, bude to z hc/punkový scény, která má myslim vrozenou tendenci dělat věci zodpovědně a vyjadřovat se přimočaře, jenom opustí svojí estetiku a použije něco zábavnějšího.

Často vystupuješ jako mluvčí DIY scény, kterou srovnáváš s punkem. Osobně mi přijde, že DIY je nadžánrová záležitost bez konkrétního hudebního směrování. Jde o to udělat si to po svým a bez cizí pomoci a hlavně kompromisů. Zatímco punk se váže na určitý konkrétní prostředí. Jak to vidíš ty?

Určitě nejsem mluvčí DIY scény, to v žádnym případě. Možná jsem víc slyšet, nebo víc řikám, co si myslim, ale mluvim sám za sebe - jenom se snažim lidi motivovat, protože věřim tomu, že jakákoliv aktivita je lepší než sedět a nadávat, jak to všechno stojí za hovno.

Ale k otázce: já vnímám punk jako nějakej soubor hodnot, přistupu a postojů, výhradně v rovnině etiky, ne estetiky. Bez ohledy na hudební žánry. DIY je toho nedílná součást, podobně jako nějaká přirozená angažovanost, aktivismus atd. Přemejšlej jsem o tom, co je pro DIY charakteristický a všim jsem si, že spousta toho je pro mě i definicí punku: nezávislost, soběstačnost, kontrola, nekompromisní přístup, pracovitost, víra nebo rovný šance...

Myslíš, že dnes opravdu už kapela nepotřebuje žádné vydavatele či label, stačí jí jen vlastní prostor na umístění nahrávky k downloadu, aby se dostala do povědomí fans a vše začlo fungovat, nebo máš ještě nějaký další „marketingový“ strategie?

Existuje spousta způsobů, jak o sobě dát vědět, otázka je akorát, co ti to přinese a jaký máš cíle. Dobrý věci se v dnešní době šířej samy, stejně tak dobrý myšlenky a i ukrást si nějakej mediální prostor neni tak těžký, když máš co nabídnout. Na druhou stranu to "konkurenční prostředí" je tak hustý, že ta cesta do povědomí je zpravidla na dlouhý lokte - což je asi s marketingovou podporou major labelu lehčí, ale co z toho zbyde? Kdysi sem zaslech v ňáký písničce, že "všechno ti vydrží tak dlouho, jak dlouho to k tobě putuje" - to je myslim přesný.

A co vlastně tvůj někdejší label Neonarcist, kterej ve svý době třeba s Mufonicem, Muteme nebo Surreal Madrid začal jako první propagovat osobitej elektronickej sound? Kde se vytratil?

Nojo, ani nevim, kde se vytratil. Prostě jsme se rozprchli, začli dělat jiný věci a jinak. Něco žije, Surreal Madrid je vlastně trochu pohrobek, stejně jako Sporto, na Starcastic jsme loni šoupli reedici Bluepopu od Travolty, Shop Assistant začal teď vystupovat, jenom se jmenuje česky Prodavač.

BourekV minulosti jsi taky hrával s, na naší indie scéně poměrně úspěšnou, kapelou Ememvoodoopöká, nakonec vše nemělo zas tak dlouhé trvání: jak to vidíš se Sporto? Máte nějaký ambiciózní plány do budoucna či to necháváte jen tak „punkově“ plynout?

Emems skončili zdánlivě v nejlepšim, ale zároveň ve chvíli, kdy mezi náma už nic nebylo, žádný kreativní napětí, nebo něco takovýho. Nebyl to vyloženě důvod rozpadu, ale byl to důvod nedávat to dohromady, nezachraňovat to. A taky důvod někam se posunout.

Chytrá horákyně řiká: Sporto necháváme plynout, i když samozřejmě nějaký ambciózní plány máme - lepší koncerty, lepší skladby, lepší desky, dokud budem cejtit, že to má smysl a někoho to zajímá. Děláme teď krátký EP, na konci roku se chystáme na novou desku. A hodně hrajem. Na rozpad to zatim neni, naopak naživo jsme celkem ve formě.

A co spolupráce s indie klakou Silver Rocket a projekt Aran Epochal? Jak jsi se k nim vlastně dostal a jaký plány s nima máš?

Haha. Já jsem členem Ústředního výboru Silver Rocket spoustu let. Když na SR vyšlo EP Emems, tak nějak přirozeně jsem zapad a začal se aktivně podílet na běhu mafie. Teď je nás osm, a to nám umožňuje fungovat i přesto, že na to nemáme nikdo tolik času, co bychom chtěli.

Já všude potkávám lidi, který mluvěj o inspiraci Silver Rocket, o tom, jak jim to změnilo život, jak je ty věci nakoply. To je výborný a já tomu navíc rozumim, protože jsem zažil něco podobnýho před deseti lety. Akorát zatímco pro mě bylo klíčový Srdce v kusech zvuku, dneska už ty lidi mluvěj třeba o mý kapele. Silver Rocket má za sebou obrovskej kus práce v budování a posilování nějaký jakože infrastruktury promotérů, labelů a dister. Co já si pamatuju, nikdy to nefungovalo takhle dobře a v takový míře.

Aran Epochal je sólovej projekt Adama z Gnu, se kterym mu pomáhám. Původně jenom basa a metronom přerostla v hlasitou minimalistickou drone-ambient-industriální záležitost, která funguje jako takovej zvláštní živej organismus. Ty skladby a zvuk se vyvíjej, i když vůbec nezkoušíme, ale neni to improvizace, spíš takový výjimečný souznění. Navíc jsme zjistili, že Aran Epochal extrémně reaguje na prostor ve kterym hrajem, takže každej koncert je pro nás překvapení, to co funguje na jednom místě, to jinde třeba neni tak magický a naopak. Obecně myslim, že Aran Epochal neni třeba úplně doceněnej, ale je na Silver Rocket momentálně nejdůležitější a nejzajímavější věc, kvůli tomu, jak narušuje stereotypy o zvuku nebo samotnym pojetí toho, co je to kapela nebo sólovej projekt.

Svými texty jako by ses chtěl dostat do povědomí té mladší (řekněmě teenagerské) generace. Je to záměr podchytit takovýhle publikum, který jak známo chodí na koncerty ve větším počtu a je stále "tvárné" a "vychovatelné", než to "dospělejší", které už si dost vybírá a většinou za hudbu už moc neutrácí a na koncerty moc nechodí?

Ale to si myslim, že se úplně pleteš. Většina lidí, který moje texty nějak oslovujou, jsou kolem mýho věku, starší i mladší. Znám pár teenagerů, který poslouchaj Sporto nebo Bonuse, ale ty považuju spíš za výjimky. Já píšu z perspektivy svýho věku a svejch zájmů, včetně některejch těch psychedelickejch nostalgickejch námětů.

Ty mladší kids maj ten zájem přirozenej, ale naše generace je ve věku, kdy dochází na lámání chleba. Zakládaj se rodiny, berou hypotéky a na blbosti neni čas a prostor. I proto myslim, že je důležitý mluvit ke svejm vrstevníkům. Ne přesvědčovat, ale spíš utvrdit je v tom, že neni nezbytný přestat chodit na koncerty, kupovat desky, sledovat pohyb, když si jak řikáš "dospělejší". Mě baví začínat pořád nový věci, hledat nový výzvy, vymejšlet nový projekty, nechci ustrnout. A už jenom to může bejt pro někoho inspirace.

Někteří trpí skepsí, že by hudba měla mít politickej či angažovanej podtext. Zkrátka, že hudbou nic nezměníš. Vy jako Sporto jste vcelku příkladem, že to jde skloubit a lidi to oslovuje. Připravujete v tomhle ohledu nějaký další aktivity?

Já už jsem mockrát řikal, že když tě někdo poslouchá, měl bys mluvit. Ve chvíli kdy máš možnost třeba někomu otevřít oči, nebo přiblížit nějakou věc, je tvoje povinnost udělat to. Tim že budeš hrát na politickejch akcích, dělat benefity, psát písničky, využívat mediální prostor. Teď máme roztočený EP, kde všechny věci jsou "politický". Chtěl jsem to dát ven do konce května, to nestíháme, tak během června.

BourekA co volby a ty? Nechal jsi se jako aktivista zatáhnout do politických her, či zástáš spíš anarchistický stanovisko, že věci se daj měnit i jinak, než oficiální politikou?

Teď jsem v Brně na Protestfestu viděl heslo, který vystihlo dokonale můj pocit: kdyby mohly volby něco změnit, dávno by je zakázali... Pro mě je princip volení menšího zla nepřijatelnej, protože je to pořád zlo. Nejsem blázen, abych si myslel, že úmysl nějakýho politika je to, co hraje roli, že je někdo neúplatnej, a že v tom ve všem nejsou jiný zájmy. Zároveň vim, že jít proti systému je naivní, že tě to semele a nic moc ve finále nedokážeš. Ale existuje způsob jak jít mimo, tim že vytváříš nějakej alternativní prostor, kterej je skutečně svobodnej a otevřenej - a nezáleží na tom, jestli jsi Silver Rocket, nebo Bonus, nebo Máma mrdá maso, nebo Svoboda zvířat, nebo Food not bombs, nebo Antifa, nebo dobrovolnickej trenér dorostu SK Bečváry atd... Čim víc lidí bude fungovat v takovejch aktivitách, tim je to větší smysl pro nějakej další vývoj. I když se bavíme o malym procentu lidí, pořád si myslim, že jeden DIY vydanej sedmipalec má pro společnost větší význam než jít k volbám.

Zajímavý bylo i vaše účinkování v Ladí Neladí, kde nakonec váš slovenský protějšek Kosa z Nosa dost paradoxně zastávali v lecčem ještě radikálnější přístup k masovým mediím a sebeprezentaci. Jak to s odstupem času hodnotíš?

To byla zvláštní situace. Tys viděl nějakejch 10-15 minut z debaty, která trvala hodinu a půl, takže je těžký o tom nějak diskutovat, ale pro mě bylo zajímavý hlavně to, jakym způsobem na nás tyhle pánové okamžitě nastoupili. Nevěděli o nás vůbec nic, ale začali nás umravňovat stylem "vy ste kluci ještě mladý a hloupý, to co řikáte, jsou blbosti..." Já jsem se snažil nebejt konfliktní, a celkem se to povedlo udržet, ale musim říct, že mě to hodně vytočilo. A vůbec ne proto, že by snad měli jinej názor, ale kvůli tý nepochopitelný aroganci. A jejich postoje... působilo to trochu jako alibismus, trochu znouzecnost a tim, jak si během debaty začli čim dál víc protiřečit, tak i jako sebeklam. Na druhou stranu, ten moment, kdy jsme se jako kapela semkli abychom obhájili svoje postoje, byl jeden z nejsilnějších co jsem se Sporto zažil.

Máš návaznost i na jiné mimohudební aktivity, jak to třeba dělaj hoši s AM 180 Collective, tzn. spojit třeba výtvarný aktivity s hudbou, nebo je tvá doména výhradně hudební?

Mě výtvarný umění zajímá hlavně v užitý podobě, máme s kámošema grafický studio Carton Clan, který je, řek bych, mnohem víc než jenom práce... V podstatě když o tom přemejšlim, je i moje vnímání tak trochu jako "užitý", ve smyslu, že se snažim vytvářet věci, co nejsou samoúčelný, nebo čistě estetický, ale že maj nějakej další účel, nebo smysl. To mě předtim nenapadlo.

Jedna z našich posledních prací, která spojuje design s hudbou je k nahlídnutí Full Moon Magazine - fyzicky to bude venku příští tejden a pak každej měsíc. Z toho mám velkou radost.

A takovej bonus na závěr:) Co vlastně znamená Sporto, je to jen vtip, či se za tím skrývá něco "konkrétního"?

Sport v esperantu. Původně jsme se jmenovali Sport, ale pak začla stoupat v Německu nějaká kapela se stejnym názvem, tak jsme to přejmenovali. Určitě je to původně z kategorie "nejvíc pošahanej název pro kapelu" a co si tak pamatuju, vykoukali jsme to na ňáký teplákový bundě.

navštivte a poslechněte si:
www.myspace.com/aranepochal
www.cartonclan.cz
www.temnysily.cz