Novinky

Insania - Kult Hyeny

InsaniaInsania - Kult Hyeny
12 skladeb / 43:06, Redblack / Magick Disk

Stálice české scény zkrátka ukazuje, že si je jako jedna z mála tuzemských kapel schopna udržet vysoký standard a i nové album disponuje neoddiskutovatelnou kvalitou. Je zde dostatek pro kapelu typických prvků a zároveň máme možnost se podívat na věci z trošku jiného pohledu.

Předně bych řekl, že Kult Hyeny je drsnější nahrávka, méně stravitelná než její předchůdci. Do popředí se dostává metalová hutnost, i když stylově se Insania stále pohybuje na nenapodobitelném pomezí HC, punku a právě metalu. Oceňuji správný tah na branku, přímočarost a příjemný spád. Ačkoli jsou skladby ve své podstatě vystavěny dost prostě, okolo rytmicky přímočarého základu se shlukují sekané kytary, jednoduché melodie a nějaké ty zvukově zajímavé samply, zrají každým poslechem a plně tak ukazují svůj hitový potenciál. Úvodní Peklo jsou ti druzí, Pověsíme celebrity či Volný radikál jsou natolik návykové songy s chytlavými refrény, že jsem přesvědčen o jejich účinnosti na živých akcích.

Důležitou roli hrají i texty, které, jak už je zvykem, s obvyklou dávkou ironie a humoru míří přímo do černého a jsou pomyslnou třešničkou na dortu. V případě Pověsíme celebrity či Joe se rozhodl poslat bombu si neberou servítky a bez poetického obalu jdou přímo k jádru věci. Až na Potkan v hlavě, jejíhož textu se chopil hostující Samir Hauser ze znovuzrozené Vanessy, jsou všechny dílem frontmana Polyho.

Co mě trochu překvapilo je fakt, že do aktuálního vyznění ještě výrazněji než na předchozí desce Rock’n‘Freud promluvil stále ještě relativně nový člen Tudy z Onset, který svými „space zvukovými“ rejstříky dodává desce lehce tajemnou atmosféru a chvílemi správně úchylný feeling. Právě samply jsou výraznou doménou nového alba, které je pak celkovou atmosférou těžší a naléhavější. To potvrzuje i zvuk, vyprodukovaný ve studiu Šopa, který se k aktuálnímu hudební směřování vyloženě hodí a jen podtrhává jakýsi příklon k větší syrovosti a agresivitě.

Insania je právem brána jako jedna z nejlepších akvizic české metalové scény. Krom toho, že má svůj osobitý a bezpečně identifikovatelný styl, který si troufám označit za originální, stále umí i překvapit a dodat do svých skladeb cosi svěžího a neotřelého. Baví mě, že deska drží pohromadě i přesto, že nabízí jak rozvernou hravost podobnou finským Waltari, tak i těžší atmosféričtější pasáže, které svou s industriálem koketující náladou mohou připomenout třeba i Ministry. K tomu samozřejmě přidaná hodnota v podobě osobitého přednesu Polyho a tradičního citu pro hitové melodie.

80 %

navštivte:
www.insania.freemusic.cz

poslechněte si:
www.myspace.com/insaniamusic

Michal Novák - autor je redaktorem e-zinu Marast jak cyp