Novinky

The Mood vs. My Dead Cat - split 7"EP

The Mood vs. My Dead CatThe Mood vs. My Dead Cat – split 7"EP
4 + 6 bonusových / 11:34, 30:20 s bonusy, Samuel Records

Jak The Mood, tak My dead cat nejsou žádní zelenáči a sluchovody fanoušků domácí nezávislé scény hostí už nějaký ten pátek. The Mood od roku 2001 a My dead cat s přestávkami od roku následujícího. Přesto je společný split pro druhé jmenované oficiálně teprve debutovým nosičem. S výtvarnou stránkou jeho přebalu se popral brněnský výtvarník Ondřej Homola a pop-artový výsledek s perspektivní hloubkou dělá rozhodně dobrý dojem. Stejně jako červený vinyl samotný.

A co je nám vlastně na desce, zaštítené labelem Samuel Records servírováno? Od každé skvadry je to po dvou písních, a díky přibalenému kódu ještě dva v připadě The Mood, od „mrtvá kočky“ pak hned čtyřy internetovým bonusům.

The Mood si hrají s elektronickým podkresem rozverných kytar. Písně jsou postaveny na lehce klouzavé melodické lince, ale ani v nejmenší nejsou vlezlé. Naopak. Přesto uši volají – ještě! Ještě trochu toho rozhozeného indie rocku! Melodický synťák je rozkopáván sekavou kytarou, čirá energie a nadšení ze skladeb jenom tryská. The Mood jsou zkrátka tady a teď. Živí a s větrem v zádech. A ten vítr, jež se přes ně valí, příjemně čechrá vlasy všem, co mu stojí v cestě.

My Dead Cat jsou poněkud víc nabroušení. Písně jsou přímější a zavání něčím osobitým a kontaktním. Jejich skladby nejsou tak volně zpěvné, jako u kolegů, přesto si žádají o zapamatování. Poněkud dravější kytara a zpěv chytnou a nepustí. "Kočka" každou chvíli předvádí něco trochu jiného a člověk hází v její přítomnosti hlavou ze strany na stranu. Narozdíl od The Mood odsypávají trochu snění a přihazují celou lopatu sféričnosti, a to je panečku pěkně vznětlivé palivo.

Na bonusech se The Mood drží svých zvyklostí, jen ubírají elektroniky. To My Dead Cat zatápí pod kotlem demy z brněnského Yachtu, kde se nebojí koketovat i s pěkně tvrdým projevem a dokazují, že zvuková i žánrová barevnost jim rozhodně není cizí.

Tato červená sedmipalcová placka je kontakt kapel, které si skvěle sednou. Je prostoupena energií a nadšením, jakým se může opanovat snad jen strategie DIY. Pokud některá z kapel na splitu tahá za delší konec, nechť si posluchač rozhodne sám. To podstatné je, že obě kapely jdou po své cestě volným krokem a jejich hudba zní jako rozčepýřené vlasy. A to je zvuk vskutku parádní.

75 %

navštivte a poslechněte si:<br> www.myspace.com/themoodmusiccom
www.themoodmusic.com
www.myspace.com/mddct
www.mydeadcat.cz