Novinky

Odvážní bobříci / Pro pocit jistoty

Odvážní bobříciOdvážní bobříci – Kompletní repertoár 1981 – 1982
26 skladeb / 71:36, Guerilla Records

Přestože Odvážní bobříci fungovali jen krátce, stačili si vydobýt na undergroundové, resp. alternativní scéně kultovní statut. Že se na ně nezapomnělo dokazuje nejen vydání jejich kompletního repertoáru, ale i covery současných kapel, které tak či onak navazují na undergroundového ducha. Vzpomeňme kupříkladu DPVJU a jejich předělávka skladby Všichni jednou umřem či nověji Proč mi ovinuješ z poslední desky Na věčnou památku pražských New Kids Underground.

Ačkoli na Kompletním reperoáru Bobříků zaznamenáte kolísavou kvalitu hudebního materiálu, nelze neslyšet, že kapela disponovala potenciálem, který ji po právu vynesl nezapomenutelnost. Ani neurvalá syrovost písní nezakryla chytlavé melodické motivy. Energie písní si místy nezadala s punkovými kolegy. Že to není prvoplánová zmínka, potvrzuje fakt, že do skladby Masturbace kapela vpasovala torzo největšího pistolovského hitu Anarchy in the UK.

Žánrovou nespoutanost deklaruje kapela citací Beethovenovy Ódy na radost ve skladbě Aji Ja Jia. V Katovně si zase přisvojuje reggae rytmus, jenž, jako u mnohých z té doby, působí legračně kostrbatě. Skupina, jejíž základní kámen vytvořil kytarista a zpěvák Ivo Horák a baskytarista Pavel Barša, přes svou zvukovou nekompromisnost nenechává nikoho na pochybách, že se v jejích řadách nacházeli zruční instrumentalisté, což se definitivně projevilo ve volném pokračováním Odvážných bobříků, další brněnské legendě Pro pocit jistoty. Ale to už je jiná historie, o které bude řeč vzápětí.

Nemalou zásluhu na věhlasu Bobříků měly texty, které z velké části dodávali Zdeněk Sotolář a Zbyněk Fišer (syn Egona Bondyho). Eufemisticky řečeno si nebraly žádné servítky, viz: Má milá je mrtvá, Drž hubu!, Lidi jsou strašný kurvy a řada dalších. Za svou nedlouhou existenci kapela vytvořila těchto osmnáct skladeb a počítám, že kdyby se Odvážní bobříci samovolně nerozpadli, normalizační kulturtrégři by si na ně jistě brzy došlápli.

70 %

Pro pocit jistotyPro pocit jistoty – Kompletní tvorba z let 1983 – 1990
8 skladeb / 51:13 & 11 skladeb / 78:38, Guerilla Records

V době, kdy se schylovalo ke konci Odvážných bobříků a kapela plánovala pražské vystoupení pod názvem Eklektický vytěrák, přidává se k Horákovi a Baršovi jejich spolužák z gymnázia Martin Dohnal. Klasicky vzdělaný klavírista, skladatel a v neposlední řadě charismatická postava neměla do té doby s rockem co do činění a na výsledné podobě Pro pocit jistoty (název pochází z ze zdravotnických plakátků, které se v té době objevovaly v brněnských šalinách) se vzápětí silně projevují vážněhudební motivy, které se organicky propojovaly s rockovou úderností.

Textová složka, kterou si skupina vypůjčovala od všelikých poetů až po novinové citace (text písně Záviš Kalandra není nic jiného než někdejší vynucené přiznání „třídního nepřítele“, které komunisté nechali v padesátých letech otisknout v někdejším stranickém plátku Rudé právo) sice nebyla toliko prvoplánová a sexuálně orientovaná jako u Bobříků, nicméně provokujícího účinku dosahovala stejnou měrou.

Klavír Martina Dohnala se brzy stal určujícím instrumentem a jeho vliv na tvorbu PPJ byl neoddiskutovatelný. Nejlépe to dokládá pětadvacetiminutová Komposice No. XV, která v sobě nese rockového již pramálo. Syrovost a dynamika se ovšem ani zde nevytratila. S tímto co do stopáže velikášským opusem skupina vystoupila na celonárodním kole Rockfestu v roce 1986 a způsobila tam nemalé pozdvižení a pozornost nonkonformně uvažujících posluchačů.

Ačkoli Martin Dohnal podsouvané inspirace hnutím Rock In Opposition popírá jako neopodstatněné a náhodné a oponuje, že k výslednému tvaru došel nezávisle, ideové spřízněnosti se zcela nezříká. Pro pocit jistoty si tak získali přízeň převážně v okruhu tuzemských fanoušků kapel jako Art Zoyd či Henry Cow. Pro pozdější názorové neshody uvnitř kapely se na počátku devadesátých let PPJ rozcházejí, nicméně ani více jak dvacetiletý odstup od repertoáru kapely nás nenechává na pochybách, že Dohnal a spol. ve své době vytvořili pozoruhodnou a originální hudbu, která má platnost i v současnosti.

90 %