Novinky

N.V.Ú. tribut – 20 let

N.V.Ú. tributN.V.Ú. tribut – 20 let
17 skladeb / 46:42, Cecek Records

Tributy mají na polici s deskami nelehkou pozici. Pro seznámení s kapelou příliš vhodné nejsou, a tak je (na rozdíl od klasických best-of) skupují převážně zasvěcení fanoušci. I proto by měly tedy být zajímavé a snad i neotřelé. K tomu zvolil dramaturg pocty poslulým punkerům N.V.Ú. Martin "Martíček" Nosek (Houba) dobrou cestu. Výsledek je ovšem poněkud rozporuplný.

Jistě, díky široké paletě oslovených je kompilace dostatečně pestrá. Skladby zazní oděné do dřevního punku (Zeměžluč, Ex tip), ska (Tleskač), folkovém soundu (Znouzectnost, Záviš, Hadry z těla) i s elektronikou (Sputnik). Je tak skvělé, když Golda ze Znouze vytáhne kouzelný rozverný zpěv, Hadry z těla se přiblíží hudebnímu jazyku polských Leniwiec a Dark Gamballe naprosto změní Pogo, punk a rock’n’roll svým nekompromisním, a až industriálním zvukem. Bohužel ani tohle všechno ke skvělému výsledku nestačí.

Nepovedlo se totiž udržet zajímavost a energii alba, ačkoliv kompilace jen o něco překračuje třičtvrtěhodinku. Co z toho, že jsou na platni samá slušná jména a neslyšíme pořád jednu a tutéž písničku, když je cítit, že tu prostě něco přebývá. Ačkoli Sputnik kvalitně překopávají Pátrám do elektropunku, Garage předvádějí slušný „androš“ a Totáči nás poněkud depresivně kolíbají, najdeme zde i formace bez šťávy.

Jejich písně nejsou vyloženě špatné, ale ani nijak nezaujmou a posluchač má tendenci hledat na ovládání tlačítko SKIP. Brutus, Heebie Jeebies i bezmála kultovní Z ničeho nic nepřekvapí, a jsou spíše na obtíž. Týká i Vision Days, a to i přes jejich čitelné, gothic-rockové kořeny. I Záviš je zde mdlý a bez života, a to už je na pováženou. Velkou injekcí by byla přítomnost dalších velikánů jako třeba Visací Zámek, E!E, Do řady! nebo Plexis.

Co se týče jednotlivých písní, je autorský zásah kapel často velmi patrný. Je tedy samozřejmé, že přepracované písně budou vždy jiné a porovnávat je s originály nemá smysl. Obzvláště pokud je tribut N.V.Ú. stmelen kamarádstvím a jeho atmosféra je uvolněná a přátelská.

Není důvod to zakrývat: oslavná deska dvacetileté historie „envéúček“ rozhodně má své neduhy. Především je to nerafinovanost. Díky tomu bude krabička s cédéčkem po prvním poslechu sloužit spíš jako ozdoba poličky. A to je trochu škoda. Některé předělávky totiž opravdu povedené jsou a neměly by být odsouzeny k zapomnění.

60 %

navštivte:
www.nvu.cz

poslechněte si:
www.cecek.com/nvu