Novinky

Lushlife - Cassette City

LushlifeLushlife - Cassette City
13 skladeb / 44 minut, !K7 Records / Rapster

Raj Haldar aka Lushlife na to jde od lesa. Evidentně miluje tradiční hip hopový sound, ale snaží se posouvat nepsané hranice stylu do míst, která před ním ještě nikdo s čepicí na stranu nenavštívil. Prostě nechce zamrznout v čase, tak jak se to stalo mnoha jeho kolegům. Pestrý sound Cassette City osvěžují nejen tradiční soulové a jazzy prvky, ale i jemná indie elektronika, akustické nástroje a barevná psychedelie. Jednou způsobil, že „Kanye West meets The Beach Boys“ a už se to s ním veze. Není to daleko od pravdy, ale přece jen maličko polovičaté...

Hudba Lushlife totiž evokuje mnohem víc. Hip hopová platforma nijak Raje neomezuje, naopak mu dává obrovskou svobodu v tom, co z oblíbených postupů použít. Jednou zaslechneme Kraftwerk, jindy může lyrická vyhrávka připomenout Animal Collective, album jistě ovlivnili i někteří pionýři z Ninja Tune, a tak by se dalo pokračovat dlouho. Ale pozor, vše je zde servírováno ve velmi elegantním, až lahůdkovém podání. Nijak popisné, ale uvědomělé, inteligentní a osobité. A v neposlední řadě pořádně zábavné.

Určitě je třeba také zmínit nějaké ty hip hop fellaz, v souvislosti s Lushlife se mluví hlavně o Digable Planets nebo A Tribe Called Quest. Ano, ale osobně bych zmínil spíš rané De La Soul a hlavně Michaela Frantiho a jeho geniální Disposable Heroes of Hiphoprisy. Možná je to tou barevností soundu nebo i trochu podobným flow a melodiemi. Možná jen stejně vřelým citem a laskavou otevřeností. V každém případě můžeme Raje do této skvělé společnosti směle přiřadit. Ostudu si v ní určitě neutrhne.

Mezi třinácti tracky Cassette City najdeme houpavé swingující vypalovačky (Daylight into me nebo Another Word for Paradise) i zasněný psychedelický soul (Meridian sound 1 – 3). Prostor dostávají samply, dechy, živé bicí (hraje na ně také Greg Saunier z Deerhoor), akustická kytara nebo piano. Raj je totiž navíc ještě šikovným instrumentalistou, ne nadarmo leta studoval klasické piano a jazzové bicí. To mu samozřejmě zatraceně rozšiřuje obzory a hlavně dává mnohem větší prostor než jiným, byť třeba nadaným, hip hopovým samplovým kompilátorům. A Raj toho beze zbytku využívá, určitě i proto je Cassette City tak uceleným a zábavným dílem.

Na albu najdeme hned několik zajímavých hostů. O Gregu Saunierovi už byla řeč, zazpíval si tu také Ezra Koenig z protěžovaných Vampire Weekend, svůj břitký jazyk předvádí Camp Lo a při nahrávací seanci se stavil i newyorský psychedelik Ariel Pink. Ostatně jeho tvorba je Lushlife pocitově hodně blízko. Na hvězdných hostech ale album nestojí, tím hlavním je samotný Rajesh. Jeho kouzelné melodie, muzikální smysl a mazlivá flow dělá z Cassette City jedno z nejlepších hip hopových alb minulého roku.

80 %

navštivte:
www.lushlife-cassettecity.com

poslechněte si:
www.myspace.com/lushlifemedia