Novinky

Pavel Fajt a Václav Cílek – Souhvězdí Santini

Pavel Fajt a Václav CílekPavel Fajt a Václav Cílek – Souhvězdí Santini
16 skladeb / 57:42 minut, Respekt edice

Nejdříve však musel Pavel Fajt najít někoho, kdo ho bude na mystické cestě doprovázet a korigovat. Za svého Vergilia si vybral spisovatele, filosofa a geologa Václava Cílka. Sice to nešlo tak hladce, jak možná předpokládal, ale Cílek nakonec kývl a podivuhodná výprava po barokních kostelích mohla začít.

Svoje kroky, nápady a myšlenky si autoři uchovali, aby je mohli zapsat do velmi obsáhlého bookletu. A ten je při poslechu opravdu klíčový. Bez něj totiž člověk jen sotva pochopí duši samotného díla. I bez doprovodných textů je jasné, že tenhle Pavel Fajt je někdo jiný, než ten z Drum Treku. Vzdušnější, čistší a procítěnější. Ale jen pokud se začtete do jejich deníku z cest, pochopíte, že nástroje se rozšiřují o opravdu nevšední kousky. Známý bubeník totiž nehraje jen na bicí a náhodné předměty. Fajt hraje na každou fresku, pracuje s mozaikami a místo rytmu počítá hrany staveb, jež ho obklopují.

Přesto ale nezabředává do zmatených překomplikovaných pokusů o interpretace. Souhvězdí Santini zůstává převážně citovou záležitostí. Svou ruku k dílu přidalo i několik dalších muzikantů: zatímco Mariána Vargu nemohl nikdo dostat od varhan, Josef Klíč si své cello nepotřeboval ani pořádně osahat, aby s doprovodem bicích zahrál velmi působivou skladbu. Hostem posledním pak byl belgický experimentátor Geert Waegeman.

Je to určitě pocitovost, díky níž se deska neutápí sama v sobě. Ono se totiž může zdát, že celý ten koncept je přeci jen trochu velké sousto. Obzvlášť, když zvuku v prostoru a zvukových interpretací architektury se už ujali mistři jako Stockhausen, Varese nebo Xenakis. Kombinace barokních křesťanských staveb a bicích nástrojů může také na první pohled působit dost neuváženě. Ale jakmile se disk roztočí v přehrávači, uslyšíte sílu genia loci a budete strženi do světa, ukrytého nejen za jednotlivými údery do bubnů. Na desce se totiž skrývá svět pocitů, fascinace a pokory. Souhvězdí Santini je hudebním vyjádřením lásky a souznění.

Jen těžko se hledají odpovědi na otázky vytyčené v úvodu a nejde posoudit, zda byli Pavel Fajt s Václavem Cílkem v jejich zodpovídání úspěšní. Rozhodně je však pravdou, že jejich precizní práce je působivá a obdivuhodná. A vyplývá z ní ještě jedna věc: i barokní chrám může být hudebním nástrojem. A jakým!

80 %

navštivte:
www.fajt.cz

podívejte se:
www.youtube.com/souhvezdisantini