Novinky

Squall - How Things Work

squall.jpg Squall - How Thigs Work
vydáno na Silver Rocket, 11 skladeb

Sedíte v letadle a pomalu se rozjíždíte. Zrychlujete, jste vmáčklí v sedadlech a nemůžete se ani nadechnout. Do stupňujícího se řevu motorů se vkrádá škrábání na dveře odkudsi z pilotní kabiny. A v okamžiku, kdy začnete nabírat výšku, mezi vás vtrhnou piloti s frkačkami a maskami amerických prezidentů a vy místo panikaření začínáte vytrhávat sedadla, protože začíná večírek ve velkém stylu. Zdá se vám tohle chování neadekvátní k situaci? Možná, ale není to tak vážné.

To jste jen absolvovali první kousek z desky Squall. Ten ještě ani pořádně nedozní a už vás pomalu rozžvýkává další věc. Letíte nad úplně jinou krajinou a uvnitř letadla se začíná s montáží obrovského tobogánu. Tohle letadlo nemá pevnou trasu a první třídu byste tady marně hledali. K pití se podává pivo ve třetinkách, popel se klepe na zem a individua s kravatami na krku jsou pro výstrahu vláčena za letadlem. Tváře pod maskami pilotů se neustále mění a ten, kdo by je mohl zahlédnout, by viděl tváře svých idolů špinavého garážového roku v čele se Sonic Youth, Unwound a Polvo. Nic pro citlivá ouška posluchačů rádiových oblbováků. Tady se budeme bavit docela jinak. Jiná hra, hřiště bez pravidel a bahno po kolena. Muzika občas pěkně skřípe a vazbí, disonantní pasáže střídá jemné a tiché emotivní pobrukování gradující díky práci s dynamikou skladby. Nic nepřebývá, vše je citlivě vyváženo a na svém místě. Ve strojovně se motá Ondřej Ježek a s tímhle zvukovým kouzelníkem na palubě nemusíte mít strach, že by nějaký motor vysadil, nebo se z něho ozvalo podezřelé zakašlání. Jak už jsme zvyklí, deska, pod kterou je podepsán tenhle člověk, hraje úplně sama.

ID karty, trojice rozjetých pilotů, mají v kolonce národnost uvedeno Kanada, Irsko a Skotsko. Z nejasných důvodů se vzhlédli v krásách českých luhů, hájů a především vzdušných proudů a nechali se najmout leteckou společností Silver Rocket. Tihle cvoci mají v rukávech tolik kouzelnických triků, že vám cesta uteče, ani nevíte jak. Po vypršení doby platnosti vaší letenky vás posadí na tobogán, jehož ústí vás vyplivne zpět do nablýskaného a uspořádaného světa, kde vás nic nemůže překvapit.

Jen ten název trochu lže. Z téhle jízdy se určitě nedozvíte jak věci fungují. Tohle není žádný poznávací zájezd, ale školní výlet s Machem, Šebestovou a psem Jonatánem A nechybí ani baviči a rebelové, Horáček s Pažoutem. Z utrženého sluchátka vám hrají Squall, a vám je skvěle.

Podívejte se na web Squall