Novinky

the Frames - breadcrumb trail

Frames - Breadcrumb trail

Prosil bych zarámovat...

the Frames - breadcrumb trail

vydává Indies Records, 2002, 75 minut a 3 vteřiny k tomu
Kupte si Frames na Vltavě.

Asi se moc nestává, aby zahraniční kapela nahrála své CD v České republice (nepočítaje v to Pearl Jam, kteří tak činili na každé koncertní zastávce) a posléze i u českého labelu vydala. Možná to bude tím vřelým přijetím, kterého se hlavně v moravské části naší země kapele dostalo. Každopádně oba dva koncerty ve Staré Pekárně v Brně (znáte z TV:) patřily k tomu nejlepšímu co tento klub za svou historii spatřil. Odpolední i večerní koncert byl beznadějně vyprodán a atmosféra v sále stála určitě za to. Pro ty, co se do sálu nedostali, může nyní posloužit záznam, který vychází na značce Indies Records příznačně pod názvem Breadcrumb Trail (modří už vědí)

Koncert samozřejmě čerpá ze čtyř již vydaných alb (poslední For the Birds je u nás v distribuci) a je velmi reprezentativním průřezem tvorbou kapely. Naživo je tato kapela jedním slovem úžasná. Druhým slovem strhující. Třetím slovem úžasná. Písničky z desek získávají třetí rozměr atmosférou a kontaktem především zpěváka Glena Hansarda s publikem.

Nahrávka je obzvláštněna i účastí předního českého "kelta" Jana Hrubého ve třech písních a uvedením dvou nových skladeb. Frames ukazují svou nejmilejší a uchu nejlahodnější tvář v krásných baladách, počítaje v to hlavně bonusovou Star, Star, jednu z melodií, kvůli které si koupíte kytaru a těch pár akordů se donutíte naučit, ale i úvodní Lay Me Down či velmi niternou a duši odhalující What Happens When the Heart Just Stops.

Frames nejsou cizí ani hudební fórky (Rent Day Blues) a obligátní řeči mezi jednotlivými kusy získavají místy až tragikomický nádech díky zajíkavosti hlasu Glena (kupodivu). Frames samozřejmě nejsou jen mistry tklivých písní (ač by se tak mohlo z této nahrávky zdát) ale umí zahrát na pravou rockerskou notu - Rent the Day a následující Fitzcarraldo (ze stejnojmenné desky) podpořené zmiňovanými houslemi Jana Hrubého je právě díky jemu docela pěkný nářez.

Jako první seznámení lze toto živé album je doporučit, člověk po něm spíš jenom chytí slinu a začne se pídit po starších nahrávkách této velmi zajímavé skupiny. Kdo ví, třeba to jsou příští U2.