Novinky

Sto zvířat - Ty vole na základní škole

stozvirat.jpg

Sto zvířat - Ty vole na základní škole

vydává Sony Music/ Bonton 2002, 52:29
Koupit CD

Kapelu Sto zvířat jsem zaznamenal už v době mých hudebních začátků díky klipu Vrány, který tehdy rotoval v intenzitě, na kterou už u kapel, které za něco stojí, můžeme asi navždy zapomenout. V českých luzích a hájích byli se ska dlouhou dobu tak trochu osamoceni, v součastné době se ale v téhle hudbě začíná blýskat na lepší časy a vznikající scéna už má i své první hvězdy The Chancers či Fast Food. Těžko ovšem říci, jestli tahle scéna bere Sto zvířat jako své domácí praotce. Ti vždycky a na posledním albu snad nejvíce koketovali spíše než s punkem a podobnými, na ulici se rodícími styly, s příjemnou poprockovou písničkou.

Tento jev je pak ještě více patrný v textech, kde má místo angažovanosti prostor spíše nadhled a humor. A je nutné poznamenat, že v Tomášovi Belkovi mají Sto zvířat textaře první třídy. Největším důkazem brilantní práce s mateřštinou je třeba titulní Škola, či do atmosféry hudby přesně padnoucí Novgorod, který je z původních písní asi největší peckou alba. Vtip na druhou je ušít Danielu Hůlkovi doslova "na tělo" skladbu SKAndál. Někoho možná nakrkne jeho účast (kdyby jste to dopředu nevěděli, asi by jste stejně jako já jeho stylizovaný hlas nepoznali), ale pokud lze mít výhrady k mediálně často skloňovaným jménům a pochopitelný odpor k jejich plytké produkci, objektivně asi jen těžko popřeme jejich skutečný pěvecký um, takže proč ne? Texty si opravdu zaslouží plný počet bodů, snad i proto, že právě ne vždycky mají sklony k nevážnu a ironii.

Hudebně kapela vystřídala celou barevnou škálu stylové palety a tak se zde příkladná kolovrátkovitost ska písniček nekoná, především díky značnému počtu hostů (vedle jinde zmiňovaných je to třeba cimbálista Vojta Lavička či část smyčcové a dechové sekce České filharmonie). K instrumentální složce se ani není třeba vyjadřovat, vše je zahráno bezchybně a ani v nejbohatších aranžích nepůsobí písničky přeplácaně. Ovšem pak tu najdeme pár kousků, u kterých přinejmenším lze přiložit otazník. Především velký počet coverů. Třeba u takového megahitu Every breath you take byl v případě povedeného předělání úspěch předem zaručen. Ale ty další? Že je kapela hraje s úspěchem na koncertech ještě nemusí znamenat jejich nekonfliktnost na albu. Odečtěme pak kromě těhle skladeb navíc "drzost" kapely opatřit hudebně prakticky identickou singlovku francouským textem a našeptávání myšlenky, že ačkoliv kapela točila album více než dva roky, přitlačila na pilu a kratší repertoár vyřešila tímto způsobem, je čím dál silnější. Svou trochu do tohoto ohně přilévá i píseň Oaie Scandála, jako vystřižená z repertoáru tuzemského Trabandu, která přímo svádí ke srovnání s v Čechách frčícími balkánskými dechovkami. Ale jinak tedy kloubouk dolů, napsat svěží nepodbízivé melodie umí Petr Ostrouchov i Jan Kalina stále skvěle.

Přesto, že jsem výhradami zrovna nešetřil, je album Ty vole na základní škole velmi příjemnou deskou, kterou lze na hromádku nejexponovanějších desek bez uzardění přiložit. Kromě řady skočných písní má totiž i několik silných momentů a bezpochyby se jedná o jednu z nejlepších desek, která za první čtyři měsíce roku 2002 spatřila světlo světa.

Navštivte webové stránky Sta zvířat.