Novinky

Radium.nfo - Released tracks

Radium.nfo - Released Tracks

Radium.nfo - Released tracks


vydávají Indies Records, 2002, 48:46
Koupit CD za 263,- Kč

Někdy se člověku dostane potěšení z nečekané strany. Z obalu desky je na první pohled znát, že si někdo dal práci a přemýšlel o tom, dát lidem něco extra. Vytáhnete-li vnitřní papírový obal, dozvíte se také, co vás čeká hudebně - jukne na vás ve vyříznutém okénku pojem drumandjazzandbassband. I když jde spíš o hříčku, slušně naznačuje, co očekávat.

Já to vezmu zkrátka (a tím samozřejmě lehce nepřesně) - pro mě je tohle výborný acidjazz. Nic? Co takhle třeba Us 3? Přihořívá? Jazzem tu více, tu méně lízlá muzika, ovšem beaty jsou modernější, některé z nich i z hájemství již zmíněného d'n'b. Úvodní Evening Song předvede osmičlennou kapelu v dobrém světle - do kláves začne vyjíždět trubka, po chvíli se přidá chytlavý rytmus, kontrabas pobrukuje a jazzyfunková jízda může začít. Dobré, dobré, pro zajímavost porovnejte remix téhle skladby se spodkem víc do d'n'b. A podobně by mohl znít popis celé desky, kromě již zmíněných nástrojů zazní také alt saxofon, kromě dechů barví muzika kytara, rytmy jsou vylehčeny perkusemi, a samply dodávají trochu toho "acidu". I když hudebně kapela nevymýšlí nic, co by již jiní ve světě nezkusili, rozhodně nejde o kopírování, jejich provedení je osobité a velice kvalitní. Zpěv v angličtině (pokud nejde o instrumentálku), sedne dobře, nejde o žádné zásadní výpovědi, někdy jen poslouží pro dobarvení nálady, ale to je přesně, co je třeba. Klidné, jazzové Létání dokazuje, že i v češtině to jde víc než dobře.

Nutno zmínit ještě jednu věc (o obalu jsem se už zmínil), kterou mě kapela dostala. CD má totiž datovou stopu, kde kromě dalších záležitostí naleznete všechny skladby v audio souborech (mp3)!, takže si můžete libovolně upravovat nebo sledovat, jak k té které skladbě přistoupila skupina. Tomu říkám otevřenost - jsem zvědav, jestli se z řad posluchačů vynoří nějaké zajímavé remixy a přidají se tak později k těm dvěma, které už na CD jsou. Prostě moc příjemné překvapení - je skvělé, když to u nás někdo zkouší jinak, než drtivá většina ostatních, a daří se mu. Proto spolknu (skoro :) jedinou výtku, a tou je celkem krátká stopáž alba (bez remixů jen sedm kousků) a budu se těšit na Radium.nfo naživo. Už teď mají dalšího fanouška.

Špetka informací o Radium.nfo