Novinky

Psí vojáci - Live I & II

Dívenky poskakují a tvrdej rocker bledne...

Psí vojáci - Live I.&II.Počátek devadesátých let znamenal pro Filipa Topola, Honzu Hazuku a Davida Skálu vrchol. V Jirkovi Jelínkovi konečně našli spolehlivého spoluhráče, který pak s nimi vydržel dlouhá léta (odešel až vloni). Po Listopadu už jim nic nebránilo v tvorbě ani koncertování, po více než deseti letech existence byli dokonale sehraní, mezi spoustou kolegů obehrávající stále tytéž písně působili jako sopka chrlící nový a nový repertoár. Na koncerty chodily stovky lidí včetně hystericky šílejících fanynek, a Filipovi se začalo přezdívat "Michal David undergroundu". Prostě skvělá forma. V nejlepším se prý má skončit a tak není divu, že když basista Honza Hazuka ohlásil odchod, rozhodli se činnost ukončit i ostatní. Ještě předtím ke dvěma tehdy existujícím studiovým albům přidali i dvě desky koncertní. (Podobně jako u Lucie nevyšly zvlášť, ale současně...) Desky tehdy vydala obskurní firmička a tak úplně zapadly. Teprve nějakou dobu poté se objevil nový basista a Psí vojáci opět činnost obnovili.

Kolekce to je výjimečná už jen obsaženým repertoárem. I přes - i z nahrávky slyšitelné - žádosti publika o hity typu "Žiletky" skupina rezolutně odolávala, a na koncertech tyto písně hrála jen sporadicky. A tady navíc byly zařazeny jen ty, které se neobjevily na žádném studiovém albu. A není to rozhodně nějakou jejich nižší kvalitou - několik z nich má v repertoáru skupina dodnes - spíš šlo tehdy o to, aby to byl opravdu koncertní záznam, ne nějaké best of. Což je nápad nejen obdivuhodný, ale i chvályhodný, protože znám i (a ne ojedinělé) názory, že živý záznam je pro tuhle kapelu nejpřirozenější , a z koncertních nahrávek působí mnohem lépe než ze studiových. A to, že neobsahuje jen ověřené hity znamená, že jde dodnes o hodnotné album a ne jen o způsob, jak tehdy využít popularitu a proměnit ji ve finance. Na nové verzi byly navíc přidány anglické překlady textů a dvě původně oddělená CD vložena do jedné krabičky.

Plocha sta minut je docela dostatečná na to, aby zachytila všechny podoby ´psieho vojska´. Ať už je to poloha nervní a hysterická, poetická, komorní či agresivní. Skladby jako "Bajka", kde je hudba jen podbarvením rozsáhlého textu, ale i téměř instrumentální záležitosti jako je "Letenka". Je tu i taková kuriozita, jakou je zhudebněná anekdota "Muž na chodníku I." nebo scatovaná "Irská balada", po dvou ukázkách z Filipem oblíbených seriálů "Prší" a "Russian Mystic Pop", trojdílné a vynikající "Allegro" plné až rokenrolových hudebních odkazů. Filip zpívá jen ojediněle - spíš křičí, huláká, vřeští, deklamuje, mumlá, šeptá... Ale ne že by to - jak jasně dokazuje třeba dnes už legendární hitovka "I´m Lucky" - nedovedl. Prostě mu jen bylo v jedné poloze těsno. Dost často máte pocit, že právě - ať už v hudbě nebo textu - slyšíte něco geniálního. Tedy pocit, který se, upřímně řečeno, na posledních albech skupiny vyskytuje stále řidčeji. Nicméně hluchá místa by se také našla - ale na které jiné desce ne? Milá je i zachycená Filipova komunikace s publikem, které se často (viz výše řečené) chová poněkud fanaticky. Nahrávka je sestříhána ze čtyř koncertů, ale rozdíly mezi jednotlivými pasážemi alba jsou zanedbatelné - i to vypovídá o kvalitativní úrovni, v jaké se tehdy kapela nacházela. Škoda jen korektorské nepozornosti, díky které se na obal dostal překlep ´jsem zmařený´ (namísto zmatený) či kus překladu jedné skladby omylem přidaný do textu jiné (Allegro III./Piráti). Pokud bych chtěl vše shrnout, nezbývalo by mi než zopakovat již v úvodu řečené. Takže si ušetřím práci - přečtěte si to znovu sami.

Psí vojáci - Live I. & Live II.
celkový čas - 48:51 & 52:40
vydal Black Point Music