Novinky

Květy - Palouček

Květy Podhoubí brněnské alternativní scény skýtá spoustu pozoruhodných projektů a každoročně jimi zásobuje prestižní přehlídku mladých kapel Malá Alternativa. Jedním z uzlových bodů by mohla být kapela Květy, už proto, že hudebníci a hudebnice z jejich středu opanovali poslední tři ročníky. No posuďte sami - kapela Květy (3. místo MA 2000), kytara, klávesy, mandolína, zpěv Martin Kyšperský (baskytara v Čvachtavém Lachtanu - vítěz MA 1999), housle, klávesy, kazu, xylonon, zpěv Marta Svobodová (kytara v Budoáru Staré Dámy - jeden ze dvou vítězů MA 2001), bicí, perkuse a zpěv Michal Navrátil (také funky-HC kapela Dítě) a violoncello + zpěv Martin Růžička (tady jinou kapelu nevím, ale skoro bych se vsadil, že se nějaká taky najde). Tato čtveřice se znovuobnovila hudební činnost v roce 1999 v obměněné sestavě. Hned následujícího roku natočila pásmo s názvem O Červené Karkulce. Výsledek další usilovné práce na novém materiálu se projevuje na aktuální nahrávce, pořízené o loňském podzimu ve studiu Broni Šmída ze Sleďů, živých sleďů a jmenuje se Palouček.

Pokud se jedná o monotématický pořad, pak pojítko najdeme zejména v rovině textové. Ty jsou inspirovány bajkou Na paloučku, kde se partnerkychtivý sysel vzhlédne v myšce, ale jak už to v životě bývá, není pochopen. Vše nakonec dopadne dobře, ale to už bych hodně prozrazoval. Ve dvaceti skladbách protkaných jednotnou atmoférou rozehrávají Květy hru plnou rytmických zvratů, převratných i klidných temp, zvukomalebných ploch či polohám skoro klasické rockové písně. Inspirací je tu celá horda, ale Květy se nekonzervují do postupů typických pro město, jenž se pyšní přídavkem jedničky na domácí alternativní scéně a naopak jsou otevřeni všem vlivům (zaslechneme tu třeba ozvěny undergroundu, minimalismu i téměř hardcorový nápřah). Velké rozdíly jsou ve zpěvu, zatímco hlas Martina Kyšperského občas pěkně skřípe, Marta Svobodová zpívá s nenucenou lehkostí (ve skladbě zpívá Myška I. připomíná Ivu Bittovou). Na občasné falešné tóny se tady moc nehledí, mnohdy je můžeme považovat za záměrné. Spousta drobných kudrlinek a napadů se prolíná celým albem, vyniká zejména citlivá práce s dynamikou a gradací. Téměř geniální prvek Květů je použití nástroje, jehož ovládání je na úrovni zahrání jednoduchého motivku a tak rozšíření již tak širokých spekter zvuku, s nimiž Květy pracují a k nimž přispěl klarinetem, fagotem a zkušeným dohledem Broňa Šmíd.

Na Palouček je třeba pohlížet jako celek. Pokud má hudba dokreslovat text, musí pak zákonitě vzniknout mosty, překlenující některé dramaturgické skoky. Proto tu najdeme jak skladby nadprůměrné, které snesou i vytrhnutí z kontextu celého alba, tak skladby přes svou působivost strohé. Květy na Paloučku nikomu nepochlebují. Jejich svébytná cesta, absence na masovou oblibu a nakonec hlavně jejich potenciál nápadů je staví nad nepůvodnost a zastydlost, kterou produkují mnohé mladší "alternativní" soubory. Deska, která možná uchu tolik nezalahodí, ale po stránce hudební kvality míří hodně vysoko. Nenechte ujít Květy vaší pozornosti!

Poslechněte si ukázky na Freemusic.cz. Doporučuju skladby Zpívá Myška I.a III.